Szukaj

Wykrywanie raka piersi i raka prostaty: porozmawiajcie o tym ze swoim lekarzem

Lekarze powinni odgrywać większą i bardziej aktywną rolę, jeśli chodzi o pomoc pacjentom w podjęciu jasnej decyzji, czy powinni bądź nie, poddać się testom wykrywającym raka piersi albo raka prostaty. Takie jest zdanie doktora Michela Labrecque, które przedstawił na Frankofońskim Sympozjum Medycznym. Sympozjum to zgromadziło ponad 800 lekarzy w Montrealu.



Ostatnio, wiele badań poddało w wątpliwość skuteczność mammografii oraz testu PSA w zmniejszaniu poziomów śmiertelności, które są przypisywane rakowi piersi oraz rakowi prostaty.

Decyzja jasna i wspólna

Podjęcie wspólnej decyzji, przez pacjenta i jego lekarza, to nowa tendencja w dziedzinie wykrywania raka. Chodzi tutaj o proces, podczas którego pacjent, wspomagany przez swojego lekarza, podejmuje najlepszą decyzję w oparciu o dane naukowe, dotyczące ryzyka oraz korzyści związanych z każdą metodą.

Ważne są także preferencje wyrażone przez pacjenta, wyjaśnia doktor Michel Labrecque, który jest także profesorem oraz badaczem na Fakultecie Medycznym przy Uniwersytecie Laval. Zdaniem tego naukowca, nie ma ani złej, ani dobrej decyzji, kiedy to dany pacjent decyduje, czy chce się poddać czy nie testom wykrywającym.


Jednakże, doktor Michel Labrecque zarazem kładzie nacisk na rolę, jaką powinien w tym wszystkim odgrywać lekarz, aby taka decyzja została podjęta w sposób bardzo jasny.

Tak samo w przypadku wykrywania raka piersi, jak i w przypadku wykrywania raka prostaty, samo poinformowanie pacjenta nie wystarczy. Należy mu pomóc w interpretacji otrzymanych informacji, w zależności od właściwych cech danego pacjenta, podsumowuje doktor Michel Labrecque. W każdym razie, decyzja taka nie powinna być zbyt pośpieszna.

Kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia oraz Służb Socjalnych jest bardzo zainteresowane samą ideą „podejmowania wspólnej decyzji”. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia już skorzystało z odbywającego się w Montrealu Frankofońskiego Sympozjum Medycznego i wysondowało – za pomocą odpowiednich kwestionariuszy – jaka jest postawa jego uczestników w stosunku do tego pomysłu, szczególnie w ramach aktualnego Programu Wykrywania Raka Piersi w Quebeku (Programme de dépistage du cancer du sein du Québec, PDCSQ).

Komentarze do: Wykrywanie raka piersi i raka prostaty: porozmawiajcie o tym ze swoim lekarzem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz