Szukaj

Toczeń: dwie eksperymentalne terapie okazują się obiecujące

Podziel się
Komentarze0

Badacze francuscy zaprezentowali na corocznej konferencji organizowanej przez amerykańskie kolegium American College of Rhumatology, która odbywała się tym razem w Chicago, dwie nowe terapie przeciwko toczniowi. Rezultaty tych terapii okazały się, co więcej, pozytywne.


Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która może dotknąć każdą część organizmu. Objawia się ona, kiedy własne przeciwciala chorego zaczynają atakować DNA komórek. Najczęściej dotyka to komórek skóry, nerek, płuc, stawów, albo jeszcze układu nerwowego. Choroba ta ma nieznane przyczyny i pojawia się u osób w wieku od 15 lat do 45 lat. W 90% przypadków ofiarami tocznia są kobiety.

Jak podaje fundacja Lupus Foundation of America, aż do 1 500 000 osób ma być dotkniętych toczniem w Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie – 5 000 000 ludzi.

Objawy tocznia

Może to być ekstremalne zmęczenie, bóle stawów, opuchnięcia stawów, gorączka, zaczerwienienia, problemy z nerkami, zapalenia serca, zapalenia płuc. Terapii praktycznie nie ma przeciwko tej chorobie, ale i tak „rynek toczniowy” jest wyceniany przez analityków na wiele miliardów dolarów na rok.

Istnieje więc wiele laboratoriów, które interesują się tą chorobą. W marcu 2011 roku, amerykańska agencja leków (FDA) po raz pierwszy zatwierdziła pewien lek przeciwko toczniowi – po raz pierwszy od 56 lat, dodajmy. Jednakże, lek ten nie może pozostawać jedynym dozwolonym.


W rzeczywistości, francuska firma biotechnologiczna Neovasc opracowała szczepionkę mającą na celu neutralizację interferonu-alfa, który odgrywa kluczową rolę w regulacji układu odpornościowego i w toczniu. Badacze przeprowadzili próby kliniczne na 28 osobach, którym podali częściowo cztery dawki szczepionki (IFNa-Kinoïde), częściowo jedynie placebo.


Pierwsza faza próby bardzo obiecująca

Rezultaty wykazały stuprocentową skuteczność w produkowaniu przeciwciał przeciw interferonowi-alfa. W tej grupie pacjentów, leczenie szczepionką IFNa-Kinoïde pozwoliło zneutralizować produkcję interferonu-alfa bez zauważalnych skutków ubocznych, wyjaśnia kierujący tym badaniem klinicznym doktor Frédéric Houssiau.

Kolejny etap prac nad szczepionką będzie polegał na przeprowadzeniu próby klinicznej, mającej na celu ewaluację skuteczności szczepionki w leczeniu choroby.

Jeśli chodzi o drugą terapię, która również jest eksperymentalna, została również zaprezentowana na konferencji ACR (American College of Rhumatology). Terapię tę przedstawił doktor Benjamin Terrier ze szpitala Hôpital de la Pitié-Salpêtrière w Paryżu.

Polega ona na podaniu dożylnym witaminy D w bardzo wysokich dawkach (100 000 UI – jednostek międzynarodowych), raz w tygodniu, przez cztery tygodnie obserwacji. Po tym etapie następuje obserwacja przez sześć miesięcy oraz comiesięczny zastrzyk z witaminy D.

Próby kliniczne nad tą terapią zostały przeprowadzone na 24 osobach, które nie wykazywały żadnego – albo bardzo słabe – objawy tocznia. Poziom witaminy D we krwi u tych osób był niski. Tutaj znowu, rezultaty okazały się bardzo zachęcające, wskazując na korzystną rolę suplementów witaminy D u pacjentów cierpiących z powodu tocznia, jak wyjaśnił doktor Benjamin Terrier.

Specjalista ten dorzucił również, że leczenie było bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Ale, rezultaty te, zdaniem tego samego specjalisty, powinny jeszcze być potwierdzone w bardziej rozległych badaniach klinicznych.

Komentarze do: Toczeń: dwie eksperymentalne terapie okazują się obiecujące

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz