Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Liście drzewa chleba świętojańskiego walczą z bakteriami zatruwającymi żywność

24-10-2012 12:03
Liście drzewa chleba świętojańskiego są uważane za substytut czekolady zdrowszy niż oryginał. Liście te bowiem nie zawierają kofeiny oraz teobrominy, która sprawia, że czekolada jest toksyczna dla psów.
Liście drzewa chleba świętojańskiego walczą z bakteriami zatruwającymi żywność
Zobacz również:


Co więcej, liście te są również doskonałym źródłem substancji antybakteryjnych, zwalczających mikroby wywołujące listeriozę, jak wyjaśniają naukowcy w artykule opublikowanym w Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Nadhem Aissani wyjaśnia: coraz większe zagrożenie ze strony bakterii opornych na antybiotyki sprawia, że trzeba szukać nowych naturalnych substancji, które uchronią nas przed bakteriami powodującymi zatrucia pokarmowe. Przede wszystkim, potrzebujemy substancji, które zwalczą Listeria monocytogenes, czyli mikroba odpowiedzialnego za liczne epidemie zatruć pokarmowych oraz zgony.

Drzewo chleba świętojańskiego interesuje naukowców jako potencjalne źródło substancji antymikrobowych, ale jak do tej pory, badacze nie przetestowali jego właściwości na bakteriach z gatunku Listeria.

Raport przedstawiony w Journal of Agricultural and Food Chemistry opisuje przeprowadzone w laboratoriach testy, w których liście wspomnianego drzewa rzeczywiście okazały się skuteczne w ograniczaniu rozwoju bakterii Listeria.

Wyniki są tak zadowalające, że naukowcy już teraz planują przeprowadzenie podobnych testów na bakteriach żerujących na mięsie i rybach.
copyright sciencenews.pl
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: liście drzewa chleba świętojańskiego drzewo chleba świętojańskiego czekolada teobromina kofeina listeria listerioza zatrucia pokarmowe
Oceń tekst:
Ocena: brak
Głosów: 0
Brak komentarzy