Szukaj

Domowe sposoby na refluks

Podziel się
Komentarze1

Czym jest refluks? Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Towarzyszą temu objawy, takie jak wzmożone wydzielanie śliny, ból żołądka, pieczenie w przełyku, przewlekła chrypka, zwracanie pokarmu oraz niezwykle bolesna zgaga. Nierzadko występują wszystkie naraz. Często stosuje się leczenie farmakologiczne, jednakże same leki nie są wystarczającym sposobem na stłumienie objawów.

Domowe sposoby na refluks

Zgago – odejdź!

Wiele wskazuje na to, że dobrym sposobem na złagodzenie objawów, jest przyjmowanie napojów oraz potraw, które nie sprzyjają pojawianiu się zgagi. Do produktów wywołujących zgagę należą: kawa, alkohol, cebula, mięta, pomidory oraz czekolada. Ogólna zasada mówi, że   spożywanie potraw pikantnych, tłustych i kwaśnych sprzyja jej powstawaniu, dlatego należy je ograniczyć do minimum.

Radą godną polecenia, jest także picie napojów pomiędzy posiłkami, nigdy w trakcie! Sprzyja to spłukiwaniu cofającej się treści, z powrotem do żołądka. Warto również do godziny po jedzeniu nie kłaść się ani nie schylać. Ważne jest także jedzenie ostatniego posiłku najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Naukowcy twierdzą, że pomocnym może także okazać się spożywanie mniejszych posiłków, acz w większej ilości. Duże ilości pokarmu powodują rozciągnięcie żołądka, co przyczynia się do powstawania choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej.

Bardzo istotne jest także tempo, w jakim pochłaniamy pokarmy oraz temperatura jedzenia. Najlepiej posiłki spożywać powoli, dokładnie przeżuwać i gryźć każdy kęs. Szybkie jedzenie mocno obciąża dolny zwieracz przełyku, który później łatwiej otwiera się wpuszczając kwasy. Niezwykle ważna jest także temperatura jedzonych potraw – gorące mogą uszkodzić układ pokarmowy, spowalniając jego prawidłowe funkcjonowanie.


Domowe sposoby – co jeść?


Zdaniem ekspertów bardzo dobrym środkiem na złagodzenie objawów jest picie herbaty imbirowej. Pomimo iż sam imbir jest dość pikantny, badania dowiodły, że korzeń wzmacnia zwieracze przełyku, co w oczywisty sposób zapobiega przenikaniu doń kwasów żołądka.

Kolejnym dobrym sposobem jest żucie gumy po każdym posiłku. Prawdopodobnie chodzi o to, że w trakcie jedzenia gumy wydziela się więcej śliny, która ma odczyn alkaiczny, co neutralizuje kwasy. Jednakże należy pamiętać, że bardzo częste żucie gumy może przyczyniać się do połykania zbyt dużych ilości powietrza, co objawiać się będzie odbijaniem i zrzucaniem treści żołądkowej do przełyku.

Profilaktyka odnosi się również do utrzymania prawidłowej masy ciała (BMI – 18,5 – 24,9). Wiąże się to z tym, że badania wykazały, iż osoby otyłe i z nadwagą częściej cierpią na chorobę refluksową oraz zgagę. Przy zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocny może okazać się błonnik, a także pokarmy weń bogate. Zapewniają one uczucie sytości, co ułatwia powstrzymywanie się od spożywania dużych ilości jedzenia. Do pokarmów bogatych w błonnik zaliczyć można buraki, granaty bądź soczewicę.

Trawienie i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego zapewnić pomogą także węglowodany złożone. Naukowcy zalecają opieranie diety na produktach bogatych w te związki. Należą do nich fasola, ryż, ziemniaki, a także zboża. Są one niezwykle łagodne dla żołądka i lekkostrawne, co sprawia, iż mogą zmniejszać problemy z refluksem oraz zgagą.

Dobrym sposobem jest także profilaktyczne picie szklanki ciepłej wody z octem jabłkowym oraz miodem, zaraz po spożyciu posiłku, bądź doraźnie – gdy zaczyna się odczuwać pieczenie albo pierwsze objawy bólu.

Autor:

Ariana Jeż

Komentarze do: Domowe sposoby na refluks (1)

renii
renii 12-05-2013 17:51

Występowanie zgagi

1

Ponadto zgaga może wystąpić u każdego z nas po jednorazowym spożyciu dużej ilości czekolady czy orzeszków ziemnych. Zgaga może być również następstwem nieregularnego spożywania posiłków, a także towarzyszyć ciąży. Zga... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze