Szukaj

Ćwiczenia i redukcja tkanki tłuszczowej przywracają zdolności poznawcze

Ostatnie odkrycia ukazały związek między obniżeniem zdolności poznawczych a otyłością i cukrzycą. Badania przeprowadzone na Wydziale Medycznym w Georgia Regents University wykazały, że regularne ćwiczenia i pozbycie się tkanki tłuszczowej na brzuchu skutkuje poprawą zdolności poznawczych.

Grupa badawcza, na czele z dr Alexis M. Stranahan, opierając się na minionych wynikach badań nad zwierzętami i ludźmi potwierdziła, że otyłość i cukrzyca mogą trzykrotnie zwiększyć ryzyko łagodnego upośledzenia zdolności poznawczych i choroby Alzheimera. Dalsze analizy tego zjawiska na myszach pozwoliły ustalić, że tłuszcz i zapalenie hipokampu w mózgu wywołane cukrzycą, są przyczyną zaburzenia zdolności poznawczych. Hipokamp jest częścią mózgu bezpośrednio odpowiedzialną za pamięć i umiejętność uczenia się.

Otyłość zwiększa poziom cytokin prozapalnych

Cytokiny to białka, glikoproteiny, uwalniane przez aktywowane komórki różnych tkanek, biorące udział w procesach zapalnych i kontrolujące wszystkie fazy odpowiedzi immunologicznych w organizmie.

Przeprowadzono eksperyment na myszach obciążonych mutacją jednogenową, będącą przyczyną otyłości i cukrzycy. Okazało się, że myszy te mają zwiększony poziom cytokin prozapalnych, czyli takich, które wywołują ogólnoustrojową reakcję zapalną w wyniku obecności patogenu. Naukowcy wysunęli hipotezę, że cytokiny traktują tłuszcz w tkankach jako patogen i inicjują proces zwalczenia intruza. Dr Stranahan tłumaczy to tym, że organizm otyłych myszy zwiększa poziom cytokin prozapalnych, gdyż reaguje na obecność tłuszczu w tkankach, w których ten tłuszcz nie powinien występować.

Poziom cytokin powinien naturalnie opaść po wyeliminowaniu wszystkich patogenów, okazuje się jednak, że organizm otyłych osobników traktuje tłuszcz jako permanentnego intruza i utrzymuje wysoki poziom cytokin, a dokładnie interleukin-1 β. Naukowcy wyjaśniają, że interleukiny-1 β powodują aktywację mikrogleju w mózgu, a następnie mikrofagów, które indukują procesy naprawcze w obrębie uszkodzonych tkanek, jednak jednocześnie doprowadzają do uszkodzenia synaps komórek nerwowych, które są niezbędne do przenoszenia impulsów w mózgu.

Ćwiczenia i operacje przywracają sprawność synaps

Zaobserwowano, że u myszy, które przebiegły 5-10 kilometrów tygodniowo w ciągu 3 miesięcy albo u tych, którym usunięto chirurgicznie 15-20% masy ciała, obniżył się poziom interleukiny-1β i tym samym funkcje komórek nerwowych w obrębie hipokampu wróciły do normy.

Dr Stranahan uważa, że ćwiczenia to najlepsze wyjście dla pacjentów z nadwagą i otyłością, jednak dla osób które nie mogą wykonywać ćwiczeń fizycznych, osoby starsze i niepełnosprawne, pozostają metody farmakologiczne.

Liposukcja nie jest zalecana, gdyż nigdy nie będzie tak efektywna jak u myszy. Istnieją znaczne ograniczenia co do ilości tłuszczu, którą można usuną podczas zabiegu na ludziach.

Komentarze do: Ćwiczenia i redukcja tkanki tłuszczowej przywracają zdolności poznawcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz