Szukaj

Znani i lubiani o nadciśnieniu

Podziel się
Komentarze0

Dla jednych telewizja jest źródłem informacji, dla innych formą rozrywki i relaksu. Na szklanym ekranie możemy zobaczyć aktorów, prezenterów, polityków, sportowców i wielu innych przedstawicieli najróżniejszych zawodów. Często osoby, które oglądamy każdego dnia w ulubionym serialu, filmie czy programie rozrywkowym traktujemy jako autorytet i wzór do naśladowania.

Czy w działaniach profilaktycznych nadciśnienia tętniczego również mogą oni świecić przykładem?

Z nadciśnieniem nie ma żartów!

Gdzie najlepiej szukać odpowiedzi na pytanie, czemu nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną? U źródła. Program „Cała Polska leczy nadciśnienie zapytał o zdanie w tej sprawie Marszałek Sejmu i byłą Panią Minister Zdrowia z zawodu lekarza – Ewę Kopacz:

- Moje doświadczenia wynikają nie tylko z obserwacji najbliższych, ale też pacjentów, których przyjmowałam. Przeraża niekiedy to, że ludzie przychodzą i mówią „Ciśnienia proszę mi nie mierzyć, bo jestem zupełnie zdrowy. I to jest błąd. W rzeczywistości, we wstępnym etapie choroby, poza okresowymi bólami głowy, nie odczuwamy żadnych innych objawów, a to nie oznacza, że jesteśmy zdrowi. – wyznała Pani Marszałek.

Problem ignorowania nadciśnienia poruszyła także aktorka Alżbeta Lenska.

- Ja mam wrażenie, że nie myślimy o tym. Przynajmniej wśród moich znajomych nie znam nikogo, kto kontroluje stale ciśnienie”. Taki stan rzeczy sprawia, że choroba dotyka coraz to większej liczby Polaków. Aktorka podkreśla także jak ważne jest sprawdzanie ciśnienia w okresie szczególnie priorytetowym dla każdej kobiety – w ciąży. -Okazało się, że miałam dość wysokie ciśnienie w ciąży i dlatego mierzyłam je codziennie, a czasem nawet trzy razy w ciągu dnia – oznajmiła.


- Jeden pomiar ciśnienia może nie dać pewności, czy cierpimy na nadciśnienie. Powinien jednak być sygnałem do tego, aby rozpocząć kontrolę ciśnienia lub zwrócić się do specjalisty – podkreśla  dziennikarz muzyczny Hirek Wrona: - Zawsze miałem bardzo niskie ciśnienie. Dzisiaj, jak zmierzyłem, okazało się, że mam podwyższone i muszę pójść z tym problemem do lekarza, bo w tym przypadku nie ma żartów. Wiem, że trzeba dbać o ciśnienie, żeby zachować zdrowie. Najgorsze jest to, że zdaję sobie sprawę, jakie są potem konsekwencje nadciśnienia: wylew, zawał– wymienia.


Jak walczyć z nadciśnieniem?

Jakie działania profilaktyczne możemy poczynić, aby zachować zdrowie? Zespół programu „Cała Polska leczy nadciśnienie” zadał to pytanie politykowi oraz znanemu aktorowi Jerzemu Fedorowiczowi:

- Stały wzrost ciśnienia może być niebezpieczny dla życia. Jako człowiek, który swoje lata już przeżył, muszę powiedzieć, że nie miałem z tym problemu do 62 roku życia dlatego, że oprócz zawodu, w którym jestem w nieustannym ruchu, uprawiam sporty np. tenis, piłka nożna, rower. Pamiętam także o zdrowym odżywianiu tj. ograniczam sól, a jem dużo warzyw i ryb. Kiedyś moje ciśnienie było wzorcowe –120/80, obecnie mam problemy z ciśnieniem i lekarz wybrał dla mnie odpowiednie leczenie farmakologiczne. Czytam o tym i wiem od lekarzy, że to jest choroba bardzo poważna w Polsce i wiele ludzi choruje na nią, nie zdając sobie z tego sprawy. W związku z tym badajcie ciśnienie przy każdej okazji!.

Znany ze swojej dbałości o zdrowy styl życia jest także aktor i prezenter Karol Strasburger, który podzielił się z programem „Cała Polska leczy nadciśnienie” własnymi sposobami prewencji w nadciśnieniu:

- Uprawiam sport, staram się jeść w miarę regularnie i zdrowo oraz – przede wszystkim – nie palę. – wymienia. Zapytany o częstotliwość kontroli ciśnienia odpowiada: - Ciśnienie kontroluję stale, a wyniki zapisuję w dzienniczku.

Idąc za słowem naszych bohaterów warto zatroszczyć się o własne zdrowie i przemyśleć radę Pani Marszałek Ewy Kopacz: „W tej konkretnej sprawie nie wsłuchujcie się w bicie własnego serca, nie łudźcie się, że do końca wszystko jest w porządku…lepiej to sprawdźcie!”.

Komentarze do: Znani i lubiani o nadciśnieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz