Szukaj

Wpływ upałów na serce

Podziel się
Komentarze0

Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, pracujące latem, są narażone na zaostrzenie dolegliwości ze strony układu krążenia – alarmują eksperci i organizatorzy programu „Serce na nowo”. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza tworzą w skupiskach miejskich tzw. „efekt wyspy gorąca”. Nagrzane powietrze oddawane przez betonowe ściany i asfaltowe ulice miasta niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.Wielogodzinny wysiłek fizyczny w słońcu, na terenach pozbawionych zieleni, może doprowadzić do groźnego w skutkach przegrzania organizmu. Negatywny wpływ na wydolność układu krążenia ma jazda w korkach zatłoczonymi dusznymi autobusami, a także nagłe zmiany temperatur, spowodowane przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu i poza nim.

Upały mogą powodować odwodnienie organizmu i niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego. U osób z chorobami układu krążenia, wysoka temperatura otoczenia może być przyczyną wystąpienia duszności, zaburzeń widzenia czy bólów w klatce piersiowej.

W czasie upałów wzrasta także skłonność do zakrzepów. Obciążony jest ośrodkowy układ nerwowy: pogarsza się stan naszej psychiki, stajemy się podenerwowani, mamy trudności z koncentracją i częściej popełniamy błędy, np. w pracy.

Takie objawy jak: suchy, męczący nocny kaszel, nadmierne oddawanie moczu, czy ochłodzenie kończyn, powinny być dla każdego, zwłaszcza dla osób cierpiących na przykład na nadciśnienie, sygnałem do wizyty w gabinecie lekarskim – mówi prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”, organizowanego przez polską firmę farmaceutyczną Adamed.

Eksperci programu „Serce na nowo” przygotowali listę bezpiecznych zachowań, których stosowanie pozwoli uniknąć negatywnych skutków upałów:


  • Podczas letnich dni unikaj długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych (10.00 – 15.00).
  • Po zakończeniu aktywnego dnia pracy, wypocznij w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  • W miarę możliwości, ogranicz nadmierny wysiłek fizyczny. W nasłonecznionych lub mało przewiewnych, dusznych miejscach energia wytwarzana przez pracujące mięśnie zmienia się w ciepło, co grozi przegrzaniem organizmu.
  • Uważaj na różnice temperatur. Osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach, powinny spędzić kilka minut w pomieszczeniu przejściowym pomiędzy budynkiem a nagrzanym powietrzem na zewnątrz, żeby uniknąć „szoku termicznego”.
  • Zakładaj przewiewne ubrania: luźne, jasne, bawełniane, które pomagają oddychać skórze.
  • W razie konieczności przebywania na słońcu, osłaniaj głowę, np. kapeluszem.
  • Pamiętaj o piciu dużej ilości wody. Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie butelki z chłodnym napojem.
  • Spożywaj napoje wzbogacone o mikroelementy, przede wszystkim magnez i potas. Pierwiastki te poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu.
  • Unikaj picia kawy i alkoholu, które powodują odwodnienie organizmu.
  • Reaguj na sygnały organizmu: drżenie, potliwość, zawroty głowy, a w sytuacji słabszego samopoczucia, poproś o pomoc.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.

Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

On Board Public Relations
Magdalena Drzewek, mdrzewek@onboard.pl, (+48) 602 301 215
Tomasz Turzyński, tturzynski@onboard.pl, (+48) 509 777 719

Komentarze do: Wpływ upałów na serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz