Szukaj

Znaleziono różnicę w budowie mózgu palaczy

Podziel się
Komentarze0

Pewien obszar kory mózgowej jest cieńszy u palaczy niż u osób, które nigdy nie paliły - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Niemczech.
Kora mózgowa jest obszarem mózgu odgrywającym ważną rolę w kontroli impulsów oraz w podejmowaniu decyzji.

Niemieccy naukowcy sporządzili trójwymiarowe obrazy struktur mózgu o wysokiej rozdzielczości wśród 22 palaczy oraz 21 osób, które nigdy nie paliły. Korzystając z tych obrazów, naukowcy obliczyli grubość kory mózgowej poszczególnych uczestników badania.

To właśnie palacze średnio mieli cieńszą część przyśrodkową kory przyczołowej niż osoby niepalące. Grubość tego obszaru malała odpowiednio w stosunku do wzrostu dziennego zużycia papierosów oraz do liczby lat nałogowego palenia.


Jednak bezpośrednie przyczyny i skutki tej zależności nie są jasne - stwierdził zespół naukowców z Charite Universitatsmedizin Berlin and of the Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) przy Federalnym Instytucie Metrologii w Berlinie.

Naukowcy stwierdzili, iż niezbędne są dalsze badania, w celu określenia, czy palenie wpływa na zmniejszenie grubości tego obszaru mózgu, lub czy ludzie z cieńszą korą mózgową w tym miejscu są bardziej podatni na zostanie palaczami.

Wyniki badania opublikowano w Biological Psychiatry.

Komentarze do: Znaleziono różnicę w budowie mózgu palaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz