Szukaj

Zimą pamiętaj o stawach!

Podziel się
Komentarze0

W zimie powinniśmy szczególnie dbać o nasze stawy zarówno dlatego, że są bardziej narażone na urazy, jak i ze względu na temperatury, które mogą spowodować nasilenie schorzeń, które już masz -- przypominają specjaliści firmy Zdrowe Stawy.


Na zimowe urazy stawów najbardziej narażone są osoby, które uprawiają sport, ludzie starsi i ci, którzy mają problemy z otyłością. Żeby
zapobiec takim urazom najlepiej jest profilaktycznie utrzymywać sprawność i zdrowie stawów  - mówi Jarosław Stefańczyk z firmy Zdrowe Stawy, która jest dystrybutorem w Polsce suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv.

Oto kilka sposobów, jak zadbać o nasze stawy w czasie zimy

- Zabezpieczmy się przed mrozem - zimno nie jest bezpośrednią przyczyną schorzeń stawów, ale może potęgować objawy już istniejących schorzeń. -- Wśród biegaczy mówi się, że nie ma złej pogody do biegania, a tylko źle ubrani biegacze. Rzeczywiście mróz nie będzie miał większego wpływu na stawy pod warunkiem będą dobrze ochronione przez odzież. Najlepiej jak jest to kilka odpowiednich warstw. W miarę możliwości powinniśmy zaopatrzyć się w odzież oddychającą i dobrze odprowadzającą pot -- radzi Armand Surwiło, były cyklista od kilkunastu lat uprawiający crossową formę triatlonu. - W ekstremalnych warunkach powinniśmy biegać mniej intensywne i zwracać uwagę na drogi oddechowe, które są bardziej narażone na przeziębienia, starając się wdychać powietrze przez nos - radzi sportowiec.

- Zapomnijmy o modzie. Przynajmniej na okres zimy dobierajmy ubranie przede wszystkim pod kątem zdrowia, a dopiero w drugiej kolejności, pod kątem mody. -- Radzimy, by panie w tym okresie roku zrezygnowały ze szpilek, które szczególnie na śliskiej nawierzchni narażają stawy na niebezpieczeństwo skręcenia, czy uszkodzenia. Szczególnie na zimę wybierajmy buty na płaskich obcasach i miękkich podeszwach. Zaś panów namawiamy do używania ciepłych kalesonów. W wielu sklepach, także z odzieżą sportową można kupić tę tradycyjną bieliznę, która wcale nie musi wyglądać, jak relikt przeszłości -- mówi Jarosław Stefańczyk.


- Wcierajmy w stawy maść rozgrzewającą. Szczególnie przed większym wysiłkiem, np. przed treningiem. W ten sposób tworzymy naturalną warstwę ochronną dla kolan, czy łokci.

- Zadbajmy o dietę. Odpowiednia na zimę dieta powinna być nieco bogatsza w tłuszcze, a profilaktycznie możemy zażywać też suplementy diety, które wzmacniają stawy, takie jak Hyalutidin HC Aktiv, w którym udało się stworzyć unikalne połączenie kwasu hialuronowego i chondroityny (HCK) - głównych składników chrząstki stawowej. Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych materiałów budowlanych mazi wewnątrzstawowej, którego podawanie chroni stawy i odbudowuje chrząstki.


- Wzmacniajmy mięśnie. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Szczególnie ważny dla obciążonych stawów kolanowych jest mięsień czworogłowy uda - najsilniejszy z mięśni nogi. -- Radzimy, by (oczywiście nie tylko zimą), wzmocnić go poprzez proste ćwiczenia, np. przysiady, czy korzystanie ze schodów zamiast windy -- mówi Jarosław Stefańczyk. Prostym sposobem na wzmocnienie tego mięśnia jest codzienne robienie przysiadów. Można zacząć od kilku i codziennie dodawać kilka kolejnych, aż dojdziemy do około stu. Regularnym ćwiczeniem może być też wchodzenie po schodach. Żeby odniosło ono skutek pamiętajmy by wchodzić na lekko ugiętych nogach i lekko rozstawionych na zewnątrz stopach.

- Walczmy z otyłością . Zima oznacza dla nas wszystkich większe wyzwanie dla stawów. Jednak im ktoś jest w gorszej kondycji fizycznej lub im więcej "każe" swoim stawom dźwigać, na tym większe niebezpieczeństwo je naraża.

- Ruszajmy się w pracy. Prawdziwą plagą wśród Polaków jest bierny tryb życia. Zarówno w pracy, jak i w czasie odpoczynku po pracy zbyt mało się poruszamy. Powoduje to, że nasze stawy, a zwłaszcza kolana, są coraz bardziej narażone na kontuzje. Wyraźnym znakiem, że powinniśmy je wzmocnić, jest strzelanie np. podczas przysiadów, czy innego rodzaju wysiłku związanego z obciążeniem kolan. Unikajmy więc długotrwałych jednostajnych pozycji podczas pracy i wypoczynku. Ruch -- jakikolwiek -- ożywia chrząstki stawowe. Jeżeli musimy długo siedzieć lub stać, starajmy się robić przerwy i poruszać się nawet w miejscu, bez obciążenia kolan. Ważne w tym miejscu jest także odpowiednie dobranie mebli biurowych. Krzesła z wysokimi poręczami i siedziskami umożliwiają zmniejszenie obciążenia nóg ciężarem ciała podczas wstawania, są więc lepsze niż fotele, czy sofy z położonym nisko siedziskiem i miękką tapicerką.

- Pamiętajmy też, że o ile złamana kość zdrowego człowieka zrasta się zazwyczaj po kilku tygodniach, o tyle uszkodzenie stawu jest kontuzją, której leczenie może trwać wiele lat. Nie bagatelizujmy więc sytuacji, w których doszło do bolesnego urazu. Udajmy się na konsultację do lekarza - radzi Jarosław Stefańczyk.

Komentarze do: Zimą pamiętaj o stawach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz