Szukaj

Ziemia okrzemkowa - sposób na detoksykację organizmu, właściwości zdrowotne i zastosowanie

Ziemia okrzemkowa, zwana diatomitem, to minerał organicznego pochodzenia, wydobywany ze słodkowodnych złóż, charakteryzujący się unikalnymi właściwościami. Składa się głównie z pancerzyków okrzemek - glonów jednokomórkowych, które cechują się różnokształtną strukturą (cylindryczne rurki, liczne pory, otwory) widoczną jedynie pod mikroskopem. Ponadto cząstki ziemi okrzemkowej dzięki swoim wypukłościom są w stanie wchłonąć z naszego organizmu m.in.: toksyny, metale ciężkie czy pozostałości pokarmowe.

Ziemia okrzemkowa - sposób na detoksykację organizmu, właściwości zdrowotne i zastosowanie

Nietoksyczna i całkowicie bezpieczna dla zdrowia jest jedynie amorficzna ziemia okrzemkowa. Ten środek posiada liczne zalety i nie wpływa negatywnie na naturalną florę bakteryjną człowieka. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła go do stosowania w przemyśle spożywczym jako składnik działający przeciw pasożytom, oczyszczający i odtruwający organizm.

Ziemia okrzemkowa - zastosowanie

Diatomit wykorzystywany jest w rozmaity sposób i posiada wiele rodzajów, które różnią się między sobą techniką obróbki przemysłowej i sposobem przechowywania.

Ziemia okrzemkowa wykorzystywana jest jako m.in.:

 • środek eliminujący pasożyty w organizmach zwierząt i polepszający ich kondycję ogólną (lepsza przyswajalność pokarmów, poprawa stanu sierści);
 • substancja zwalczająca pchły, pluskwy domowe i inne niechciane szkodniki;
 • filtrator różnorakich preparatów, często przeznaczonych do ochrony roślin przed wirusami i szkodnikami drzewnymi;
 • produkt przeciwzbrylający, usuwający nieprzyjemne zapachy i wspomagający utrzymanie suchości;
 • zabezpieczenie dla nasion, które przechowywane w ziemi chronione są przed niekorzystnymi wpływami środowiska;
 • suplement diety oraz substancja lecznicza przeznaczona dla ludzi.

Ziemia okrzemkowa spożywcza - właściwości zdrowotne

Przeznaczona dla ludzi jest wyłącznie spożywcza odmiana diatomitu. Ze względu na specyficzną budowę i wysoką zawartość krzemu posiada dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Ziemia okrzemkowa jako źródło krzemu i detoksykacja

Krzem, czyli pierwiastek mineralny o wyjątkowych właściwościach, możemy odnaleźć w produktach takich jak chleb razowy, otręby czy kasza gryczana. Niestety w wyniku zubożenia gleb w ten mikroelement możemy dostarczyć swojemu organizmowi jedynie niewielką jego ilość, co powoduje występowanie niedoborów. Niestety, nie wpływa to korzystnie na nasze funkcjonowanie, ponieważ krzem stanowi niezwykle istotny, naturalny i dobrze przyswajalny budulec zarówno kości, chrząstek i ścięgien, jak i skóry, włosów czy paznokci.

Dziennie powinniśmy dostarczać sobie minimum 55 mg tego pierwiastka, pamiętając, iż wydalany jest on przez układ moczowy. Uzupełniając swoją dietę w amorficzną ziemię okrzemkową, możemy spodziewać się zauważalnych rezultatów zdrowotnych. Pancerzykowate cylindry występujące w ziemi okrzemkowej posiadają silny ładunek ujemny, w związku z czym przyciągają wszelkiego rodzaju wirusy, grzyby, pierwotniaki, pestycydy, endotoksyny, pozostałości leków, metale ciężkie czy bakterie E.coli znajdujące się w układzie pokarmowym i żołądku. Pochłonięte i uwięzione wewnątrz cylindra substancje zostają wydalone z organizmu. Natomiast ostre krawędzie diatomitu zabijają wszelkie pasożyty, a niewielka ilość krzemionki absorbowana jest bezpośrednio do krwi (w wyniku czego uzupełnione zostają niedobory krzemu). Dzięki takiej detoksykacji odporność immunologiczna naszego organizmu ulega podwyższeniu i znacznie łatwiej przyswajamy wartościowe składniki pokarmowe.

Inne korzyści zdrowotne

Po zastosowaniu ziemi okrzemkowej możemy spodziewać się:

 • poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci oraz samopoczucia;
 • rozwiązania problemów trawiennych w wyniku oczyszczenia przewodu pokarmowego ze złogów i toksyn, co skutkuje skłonnościami do łatwiejszej oraz szybszej utraty zbędnych kilogramów,
 • spowolnienia procesu starzenia się;
 • pozytywnego wpływu na układ kostno-stawowy poprzez wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, mięśni, a nawet kości, co tym samym zapobiega chorobom takim jak osteoporoza i artretyzm, przyczyniając się również do zmniejszenia bóli stawowych czy kręgosłupa;
 • regulacji ciśnienia krwi, co hamuje rozwój chorób takich jak: cukrzyca, zapalenie wątroby, niewydolność naczyń wieńcowych, nowotwory;
 • zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych;
 • zmniejszenia objawów alergii;
 • zniwelowania zmian skórnych takich jak : trądzik, wysypka, oparzenia, owrzodzenia, czyrak, ropień, łuszczyca;
 • obniżenia poziomu cholesterolu;
 • normalizacji pracy układu moczowego.

Diatomit posiada właściwości alkalizujące, a jego odczyn zasadowy (pH) wynosi 0,8.

Właściwości pielęgnacyjne i stomatologiczne ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa cechuje się również silnymi właściwościami ściernymi, dlatego jest ważnym produktem wspomagającym proces złuszczania naskórka, bowiem usuwa martwe komórki skóry. Wykorzystywana jest w tworzeniu peelingów do twarzy i ciała. Diatomit ułatwia także wchłanianie witamin i minerałów, co zapobiega krwawieniu z dziąseł i chorobom zębów, zmniejsza stan zapalny, dlatego zawarty jest także w składzie past do zębów.

Diatomit spożywczy - zastosowanie

Spożywczą ziemię okrzemkową możemy nabyć w postaci białego proszku wyglądem przypominającego zwykłą mąkę. Indywidualne uwarunkowania decydują o zapotrzebowaniu naszego organizmu na ten minerał. Zalecana jest metoda stopniowego zwiększania dawki preparatu, aby móc obserwować reakcje na stosowaną substancję. Kurację rozpoczynamy od przyjmowania 1 płaskiej łyżeczki dziennie, którą zaleca się uprzednio zmieszać z ciepłą wodą. Należy zwiększyć ilość do maksymalnie 3 łyżeczek spożywanych w ciągu dnia. Najlepiej dokonywać zwiększania dawki na przestrzeni kilku tygodni. Jeżeli wraz z upływem czasu zaobserwujemy niepokojące zmiany zachodzące w naszym organizmie czy też towarzyszyć nam będą objawy charakterystyczne dla infekcji takich jak grypa, należy ograniczyć ilość specyfiku do minimum. Takie symptomy mogą oznaczać zbyt szybkie i gwałtowne oczyszczanie organizmu.

Ponadto najbardziej wskazane jest stosowanie ziemi okrzemkowej rano, na czczo, aby układ pokarmowy nie był obciążony jeszcze żywnością. Eliminacja toksyn zalegających w naszym układzie pokarmowym jest wtedy najbardziej efektywna, a preparat rozpuszczony w gorącej wodzie powoduje poczucie sytości i zmniejszenie apetytu, co może być niezwykle pomocne dla osób zmagających się z otyłością. Aby uzyskać oczekiwane efekty, należy przyjmować ziemię okrzemkową przez okres kilku miesięcy oraz wspomagać jej działanie dużą ilością płynów (1,5-2 l dziennie).

Ziemia okrzemkowa - przeciwwskazania

Dotychczas nie są znane jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego preparatu oraz nie zostały odnotowane żadne negatywne skutki zażywania ziemi okrzemkowej (konsumowanej w odpowiedniej ilości). Niewskazana jest ona wyłącznie dla dzieci poniżej 12 roku życia. Podczas stosowania możemy jednak odczuwać zmęczenie, spadek koncentracji, bóle głowy, zaburzenia hormonalne czy pojawiające się zaparcia. Jest to naturalna reakcja organizmu na proces detoksykacji, a długość tych symptomów zależna jest od stopnia zatrucia naszego układu pokarmowego.

Istotne jest, aby upewnić się, że kupiona przez nas ziemia okrzemkowa ma status spożywczej i amorficznej, w żadnym wypadku nie może ona być krystaliczna, ponieważ taka przeznaczona jest wyłącznie do filtrowania akwariów i basenów.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania suplementu oraz zasięgnąć opinii osobistego lekarza. Niemniej jednak dobroczynne działanie specyfiku potwierdza ogromna ilość osób, które zdecydowały się na kurację diatomitem spożywczym, dodatkowo negatywnych opinii na ten temat ciężko się doszukać. Należy jedynie pamiętać, iż każdy proces oczyszczania organizmu wiąże się z pojawieniem początkowych nieprzyjemnych symptomów detoksykacji. Mimo to finalny efekt i uczucie odnowy organizmu rekompensuje towarzyszące stosowaniu ziemi okrzemkowej dolegliwości.

Autor: Kinga Gumińska

Komentarze do: Ziemia okrzemkowa - sposób na detoksykację organizmu, właściwości zdrowotne i zastosowanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz