Szukaj

Zgaga - domowe sposoby

Zgaga potrafi skutecznie odebrać przyjemność płynącą z posiłku. Czy na uciążliwe palenie w przełyku istnieją jakieś domowe sposoby? Jeśli ktoś woli radzić sobie z problemami zdrowotnymi bez łykania tabletek i proszków, mamy dla niego dobrą wiadomość - domowe sposoby na zgagę potrafią być równie skuteczne co środki farmakologiczne.

Zgaga - domowe sposoby

Jeśli zgaga występuje sporadycznie, po obfitym, tłustym posiłku, domowe sposoby nie powinny zawieść. W przypadku gdy zgaga jest na tyle uciążliwa czy przewlekła, że bez środków farmakologicznych się nie obejdzie, warto wspomóc leczenie domowymi sposobami. Te bowiem na nam nie zaszkodzą.

Domowe sposoby na zgagę - zapobieganie

Zmiana diety sposobem na zgagę

Ryzyko pojawienia się zgagi jest dużo większe w przypadku niezdrowej diety, obfitującej w pokarmy tłuste czy wysoko przetworzone produkty. Duża ilość przypraw, czekolada, a także alkohol i kofeina - wszystko to może nasilać dolegliwości. Zanim będziemy próbowali leczyć domowymi sposobami zgagę, warto zastanowić się, czy nie powinniśmy zacząć od zmiany diety - tym bardziej, że ograniczenie tłuszczu, cukrów i konserwantów na pewno wpłynie pozytywnie na naszą ogólną kondycję.

Pośpiech sprzymierzeńcem zgagi

Pieczenie w żołądku jest ściśle związane z intensywnym trybem życia. Nieraz brakuje czasu nawet na jedzenie, w wyniku czego spożywamy duże posiłki, często jedynie 2-3 w ciągu dnia. Tymczasem jedzenie 5 małych posiłków może okazać się najlepszym domowym sposobem na zgagę.

Najpopularniejsze domowe sposoby na zgagę

Imbir na zgagę

Korzeń tej rośliny świetnie radzi sobie ze pieczeniem w żołądku, bowiem uspokaja soki trawienne. Jednym z domowych sposobów na zgagę może być przyrządzenie naparu z imbiru, picie herbaty z jego dodatkiem czy ssanie fragmentu korzenia.

Siemię lniane na zgagę

Kleik z siemienia lnianego, zjedzony godzinę po posiłku, jest skutecznym sposobem na zgagę. To także naturalny lek na wiele innych dolegliwości pokarmowych. Dodatkowo siemię lniane działa osłonowo na układ trawienny.

Gorzka herbata na zgagę

Picie gorzkiej herbaty po posiłku stymuluje układ pokarmowy, co sprawia, że jedzenie jest łatwiej i szybciej trawione. Ten prosty domowy sposób pozwala też uniknąć odbijania kwaśną treścią, które jest bezpośrednią przyczyną zgagi.

Kwiat lipy na zgagę

Kolejnym domowym sposobem pozwalającym się uporać ze zgagą jest picie naparu z kwiatu lipy. Po przygotowaniu naparu, przed wypiciem, warto odstawić go na kilka minut - wtedy będzie skuteczniejszy. Zaleca się picie takiego wywaru 3 razy w ciągu dnia, przed posiłkiem.

Ziarno jałowca na zgagę

Żucie ziaren jałowca może być skutecznym sposobem na zgagę, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku zasad. Ziarna należy żuć codziennie, zaczynając od trzech, każdego kolejnego dnia dokładając jedno. Gdy liczba żutych ziaren dojdzie do 8, należy zacząć zmniejszanie ich liczby, również codziennie o jedno ziarno.

Lukrecja na zgagę

Alternatywą dla tabletek mogą być gumy do żucia zawierające ekstrakt z lukrecji. Możemy znaleźć je w sklepach zielarskich. Są co prawda produkowane z korzenia lukrecji gładkiej, podobnie jak słodycze, jednak nie zawierają składnika odpowiedzialnego za podnoszenie ciśnienia i zatrzymywanie wody w organizmie - glicyryzyny.

Kiedy domowe sposoby na zgagę mogą zawieść

Często praktykowanym sposobem na zgagę jest wypijanie szklanki mleka. Ta domowa metoda łagodzi co prawda pieczenie i ból, jednak jest bardzo krótkotrwała - już po godzinie dolegliwości mogą wrócić, a nawet nasilić się. Dzieje się tak dlatego, że mleko zobojętnia kwas, który z żołądka cofa się do przełyku, ale jednocześnie pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Stosowanym przez wiele osób domowym sposobem na zgagę jest sok z aloesu. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy.

Warto pamiętać, że domowe sposoby nie gwarantują rozwiązania wszystkich problemów ze zgagą. Ani środki naturalne, ani proszki czy tabletki nie zastąpią wizyty u specjalisty, zwłaszcza jeśli dolegliwości są długotrwałe i występują po każdym posiłku.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Zgaga - domowe sposoby (6)

Skarlet
Skarlet 21-03-2016 11:43

Na wzdęcia

6

Dzień dobry, czy podane przez Was domowe sposoby pomogą także na wzdęcia? Przyznam szczerze, że nie mogę za bardzo znaleźć informacji na ten temat... Będę wdzięczna za pomoc.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze