Szukaj

Operacja lepsza niż leki przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że przeprowadzenie operacji może wydłużyć życie starszych osób, które chorują na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Poprawa stanu zdrowia po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym jest widoczna zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby u pacjentów mających 50 i więcej lat. Wyniki badania zostały opublikowane 13 lipca 2015 roku w Annals of Internal Medicine.

Naukowcy porównali stan zdrowia kilku tysięcy pacjentów w starszym wieku, zarówno tych którzy przeszli operację, jak i tych, którzy byli leczeni przez wiele lat wyłącznie farmakologicznie. Przeprowadzona analiza wykazała, że w wyniku operacji największe korzyści odnieśli pacjenci w wieku od 50 lat, którzy byli w zaawansowanym stadium choroby.

Operacja zawsze jest jedną z opcji - mówi główny autor badania, dr Meenakshi Bewtra - ale wielu specjalistów uważa ją za ostateczność.

Dr Bewtra jest adiunktem medycyny i epidemiologii w Medycznej Szkole Perelmana na Uniwersytecie w Pensylwanii. Razem ze swoimi współpracownikami dr Bewtra przeanalizowała historię choroby 830 pacjentów, którzy przeszli kolektomię (częściowe lub całkowite usunięcie jelita grubego) i ponad 7,5 tys. pacjentów, którzy wyłącznie przyjmowali leki.

Analizowane w badaniu operacje odbyły w latach 2000-2011. U niektórych pacjentów po chirurgicznym usunięciu jelita grubego przeprowadzono kolejną operację polegającą na połączeniu jelita cienkiego i odbytnicy. W przypadku nie wykonania takiego zabiegu pacjent korzysta z wymienianego worka stomijnego.

Po pięciu latach od przeprowadzenia operacji, u 33 % pacjentów występowało mniejsze prawdopodobieństwo śmierci niż u chorych, którzy leczeni byli tylko farmakologicznie. Obala to panujące do tej pory przekonanie, że u starszych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego wzrasta ryzyko zgonu z powodu możliwych powikłań pooperacyjnych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły nieswoisty stan zapalny jelita mający prawdopodobnie podłoże autoimmunologiczne. Choroba ma nieustaloną etiologię i wiązana jest zarówno z czynnikami psychomatycznymi, genetycznymi jak i środowiskowymi. Stan zapalny powoduje podrażnienie błony śluzowej jelita grubego. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się między innymi biegunkami, które mogą zawierać krew, często oddawanym brązowym stolcem o małej objętości, skurczowymi bólami brzucha, brakiem apetytu i spadkiem masy ciała.

Przy nasilających się objawach pacjent dostaje coraz więcej leków, podawane są między innymi kortykosteroidy, które wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji i śmierci. Farmakologiczne leczenie często powoduje też nawroty choroby - twierdzą autorzy badania.

Operacja nie może być traktowana jako ostateczność, a zabieg chirurgiczny powinien być brany pod uwagę we wcześniejszych fazach choroby - uważa dr Bewtra.

Komentarze do: Operacja lepsza niż leki przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz