Szukaj

Zapalenie jelita grubego podnosi ryzyko czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy z Mayo Clinic donoszą, że ludzie z zapalną chorobą jelita grubego (IBD, ang. inflammatory bowel disease) są dodatkowo zagrożeni zachorowaniem na groźnego raka skóry – czerniaka złośliwego. Prace te zostały zaprezentowane na konferencji naukowej Digestive Disease Week 2013, która odbywała się w Orlando w USA.Naukowcy podkreślają, że IBD jest powiązana z 37-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego.

Ponad 1,5 mln Amerykanów choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC, ulcerative colitis) albo na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Są to najpowszechniejsze postaci zapalnej choroby jelita grubego. Obydwie wiążą się z zapaleniem w wyściółce tego narządu, które prowadzi do biegunki, krwawienia z odbytu, skurczów brzucha, bólów, gorączki i utraty wagi.


Dr Siddharth Singh z Mayo Clinic potwierdza: - W oparciu o te badania sugerujemy, aby lekarze leczący IBD informowali swoich pacjentów o ryzyku czerniaka złośliwego. Działania chroniące przed promieniami słonecznymi są bardzo skuteczne w prewencji tego raka.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przyjrzeli się wszystkim opublikowanym w przeciągu ostatnich 70 lat badaniom nad IBD. Przeanalizowali dane na temat ponad 170 000 pacjentów z IBD. Odkryli 179 przypadków czerniaka złośliwego po diagnozie IBD.

Komentarze do: Zapalenie jelita grubego podnosi ryzyko czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz