Szukaj

Zapalenie dziąseł – nie pozwól mu się rozwinąć!

Podziel się
Komentarze0

Letnie popołudnia sprzyjają wyjściom na lody lub mrożoną kawę. Nawet jeśli zdarzają się nam wtedy delikatne bóle zębów, nikt z nas nie chce zaprzątać sobie głowy myślą o ich przyczynie. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet mało dokuczliwe objawy nadwrażliwości zębów mogą być pierwszymi objawami zapalenia dziąseł.

Zapalenie dziąseł – nie pozwól mu się rozwinąć!

Jeśli dodatkowo dostrzegasz ślady krwi podczas szczotkowania, a także masz wrażenie, że Twoje dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte, koniecznie wybierz się do swojego stomatologa!

Choroby dziąseł wywoływane są głównie przez bakterie, które gromadzą się na powierzchni zębów w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zanieczyszczenia, które zalegają na płytce przez długi okres czasu, ulegają mineralizacji i powstaje z nich kamień nazębny. W większości przypadków to właśnie odkładanie się kamienia jest główną przyczyną chorób dziąseł. Warto pamiętać, że powstawanie kamienia nazębnego jest związane nie tylko z nieodpowiednią higieną, lecz także z paleniem tytoniu czy piciem alkoholu, który narusza florę bakteryjną jamy ustnej, a także wypłukuje witaminy z organizmu. Do czynników zwiększających ryzyko tego typu schorzeń zalicza się także nieszczelne korony i mosty, wadliwe wypełnienia stomatologiczne i źle dopasowane protezy. 

Na co zwrócić uwagę?

- Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów. Sygnałem alarmowym jest także ich ból i nadwrażliwość. Na choroby dziąseł szczególnie narażeni są palacze. Przede wszystkim dlatego, że palenie przyspiesza powstawanie kamienia nazębnego. Warto jednak pamiętać, że zwęża ono również naczynia krwionośne, a tym samym zatrzymuje krwawienie. Osoby palące mogą więc nie zauważyć pierwszych niepokojących objawów – ostrzega dr Hanna Sobota, lekarz dentysta z gabinetu stomatologicznego Sobota Dent w Poznaniu. Na tym etapie choroby leczenie odbywa się w zasadzie bezinwazyjnie i nie trwa zbyt długo, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie problemu. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do poważnej choroby dziąseł, jaką jest paradontoza.


Czym jest parodontoza?

- O paradontozie - czyli inaczej głębokim zapaleniu przyzębia - mówimy, gdy zanika kość, dziąsła cofają się i odsłaniają się korzenie zębów. To niebezpieczne nie tylko dlatego, że zęby stają się wtedy coraz słabiej osadzone w kości i zaczynają się ruszać, lecz także ze względu na tworzące się wówczas tzw. patologiczne kieszonki dziąsłowe. W kieszonkach tych gromadzi się płytka nazębna, a także niemożliwe do samodzielnego usunięcia resztki pokarmów. Nieleczona paradontoza i coraz bardziej odsuwające się od zęba dziąsła są więc realnym zagrożeniem utraty uzębienia. Współczesna medycyna bogata w nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwia wyleczenie nawet zaawansowanego stadium zapalenia dziąseł. Istnieje wiele metod regeneracji tkanek oraz oczyszczania kieszonek dziąsłowych - mówi dr Hanna Sobota. - Czasami jednak jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba, który trudno potem odbudować, dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób dziąseł - dodaje.

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Podstawą dbania o dziąsła jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Poza standardowym szczotkowaniem, warto pomyśleć także o zastosowaniu nici dentystycznych i płynów do płukania ust, które ograniczą powstawanie płytki nazębnej. Ponadto bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego i kontrolne wizyty u stomatologa. Tym, co może dodatkowo pomóc w uchronieniu przed problemami z dziąsłami, jest także odpowiednia dieta. Warto, by była ona bogata w witaminy i wapń. Powinniśmy jeść dużo warzyw, owoców i ryb, a przy tym unikać nadmiaru nabiału, słodyczy i tłustego mięsa, by obniżyć  poziom cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju parodontozy.

****
Sobotadent to prywatny gabinet specjalistyczny prowadzony przez doświadczoną lekarz stomatolog, Hannę Sobotę. Dentystka ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 roku. Od roku 1989 prowadzi prywatny gabinet stomatologiczny. Jej szczególne zainteresowania to stomatologia estetyczna, protetyka i leczenie kanałowe zębów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Komentarze do: Zapalenie dziąseł – nie pozwól mu się rozwinąć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz