Szukaj

Zapachy, które kochają komary

Podziel się
Komentarze0

Nieświeże skarpetki – tak, aromat czosnku i cytryny – nie. Tak w skrócie przedstawiają się zapachowe upodobania komarów, które przyciągają lub zniechęcają owady do gryzienia człowieka i wypijania krwi.


Według najnowszych badań brudne skarpetki cztery razy bardziej przyciągają komary niż ludzkie ciało. Tego odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Zdrowia z Tanzanii. Afrykańscy badacze połączyli ten fakt z wcześniejszymi eksperymentami z Holandii. Otóż holenderski badacz Bart Knols, zapragnął stwierdzić w jakie części ciała najczęściej gryzą nas komary i w tym celu zamykał się nagi z tymi owadami w ciemnym pomieszczeniu. Wynik był jednoznaczny – komary najchętniej gryzą nas w stopy.

Pułapka na komary

Brzmi to może jak dowcip, ale uczeni z Tanzanii pracują obecnie nad skonstruowaniem pułapki na owady z wykorzystaniem zapachu wydobywającego się ze zbyt długo noszonych skarpetek! Pułapki te mogłyby być skutecznie stosowane w Afryce, gdzie malaria przenoszona przez komary jest ciągle chorobą śmiertelną, zabijającą co roku około miliona osób.


W naszej strefie klimatycznej komary co prawda nie przenoszą malarii, ale mogą dotkliwie nas pokąsać powodując nieprzyjemne reakcje uczuleniowe. Aby skutecznie się przed nimi bronić warto sięgnąć po bezpieczne środki na komary.

Czosnek i cytryna

Zapach czosnku i cytryny świetnie odstrasza komary. Najlepiej więc rozsiewać te aromaty wokół siebie jak najintensywniej. Specjaliści sugerują, że jeśli chcemy użyć czosnku, by odstraszyć komary, to powinniśmy sięgnąć po czosnek świeży, polskiej produkcji, natomiast raczej nie sprawdzi się czosnek przetworzony np. w postaci tabletek.

Dla tych, którzy nie przepadają za czosnkowym aromatem doskonałym wyjściem jest zapach cytryny. Aby odstraszyć gryzące owady można pić herbatę z cytryną oraz używać świec o cytrynowym zapachu. Sprawdzonym sposobem jest również zabezpieczenie się opaską na komary na nadgarstek z olejkiem Citronella lub naklejenie na ubranie plastrów na komary z olejkiem Citronella.

Wybierając środki na komary w tradycyjnej formie do spryskiwania warto zwrócić uwagę na środki naturalne, które nie powodują reakcji uczuleniowych. Takim bezpiecznym produktem jest płyn na komary Mosbito, który został oparty na naturalnych olejkach roślinnych.

Czytaj więcej na mosbito.pl

Komentarze do: Zapachy, które kochają komary

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz