Szukaj

Dlaczego ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne?

Podziel się
Komentarze2

Ponieważ ugryzienie kleszcza - pajęczaka, który odżywia się krwią ssaków, takich jak psy albo ludzie - nie jest nigdy nieszkodliwe. U człowieka ugryzienie kleszcza jest związane z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz choroba z Lyme (czyli borelioza).


W przypadku ugryzienia przez kleszcza, należy usunąć insekta, zwracając uwagę na to, aby usunąć jego głowę - albo bardziej dokładniej: rostrum, czyli tę część, która dziurawi skórę - w tym samym czasie, co resztę ciała klesza. Do tego celu możemy użyć specjalne szczypce do wyciągania kleszczy, które są dostępne w aptece. Nie stosujmy raczej pensety. Następnie, natychmiast należy zdezynfekować skórę. Podczas kolejnych dni musimy uważnie obserwować miejsce po ugryzieniu.


W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia, swędzenia, albo symptomów, które są podobne do objawów stanu grypowego albo do objawów ogromnego zmęczenia, natychmiast należy skonsultować się z lekarzem. A jeśli przewidujemy spacer po lesie, zaopatrzmy się w wysokie, zamknięte buty, a także w ubranie dobrze zakrywające całe ciało.

Istnieje, oczywiście, szczepionka przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Jest ona zalecana wszystkim, którzy przebywają w okresie wiosennym i letnim w wiejskich strefach Europy centralnej i wschodniej.
Komentarze do: Dlaczego ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne? (2)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze