Szukaj

Zanieczyszczenia w domu: jak je zwalczać?

Podziel się
Komentarze0

Jeśli nawet zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz są problemem branym pod uwagę na codzień, to jednakże zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń wydają nam się mniej niepokojące. A jednak, nasz dom zawiera różnego rodzaju nieczystości, których ilość możemy zmniejszyć dzięki zaledwie kilku prostym gestom.

Ze względu więc na środowisko i swoje zdrowie, przestrzegajcie tych pięciu rad. Pyły, produkty chemiczne z farb, mebli bądź materiałów dekoracyjnych... Nasze środowisko domowe naraża nas na kontakt z wieloma produktami toksycznymi oraz z alergenami. A dzieci, których organizmy są jeszcze niedojrzałe, są wyjątkowo na te produkty wrażliwe. Aby pomóc więc konsumentom w lepszym chronieniu siebie samych, pewna kanadyjska grupa stowarzyszeń specjalizujących się w ochronie zdrowia i środowiska, ustaliła listę pięciu praktycznych czynności, które możemy wcielić w życie. Jest to wybór na stałe... i nie kosztuje wiele.

Na początek, pozbądźcie się kurzu


Zadbajcie o to, aby odkurzać przy pomocy odkurzacza, mopa i mokrej ściereczki tak często, jak to tylko możliwe. Takie odkurzanie wydaje ci się ujawniać jakąś manię? Absolutnie nie! Wręcz przeciwnie, chroni ono ciebie (i twoje dzieci) przed kurzem oraz ... przed ołowiem.

W rzeczywistości, naukowcy Kanadyjscy odkryli obecność ołowiu we wszystkich workach do odkurzacza, we wszystkich mieszkaniach, które analizowali. Widzą w tym naturalnie dowód na to, że ten metal toksyczny i ciężki znajduje się w kurzu wewnątrz pomieszczeń.

Organizm osoby dorosłej absorbuje 10% ołowiu, z którym ma kontakt (natomiast, organizm dziecka absorbuje aż 50% ołowiu, z którym ma kontakt). Biorąc pod uwagę to, że dzieci często pchają ręce do buzi, ryzyko zatrucia ołowiem jest bardzo duże, podkreśla profesor Bruce Lamphear z Simon Frazer University, w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej (zachodnie wybrzeże Kanady). Kurz, w konsekwencji, może zaostrzyć astmę albo alergię.


Wybierajcie produkty naturalne do sprzątania


Jeśli więc ewidentnie zaleca się regularne sprzątanie domu, to spróbujcie raczej wybierać produkty proste i nietoksyczne. Trochę octu rozpuszczonego w wodzie wystarczy do mycia szyb, powierzchni większości mebli, tak samo jak i podłóg. Wybierzcie również bezzapachowy środek do prania. Niektóre elementy chemiczne, używane do wyprodukowania tych zapachów, są związane z pojawianiem się zaburzeń hormonalnych, podkreśla kanadyjska grupa stowarzyszeń.


Majsterkujcie ekologicznie i ... w pojedynkę


Kiedy zdecydujecie się na przemalowanie pokoju albo odnowienie mebli, każcie się oddalić przede wszystkim kobietom ciężarnym (oraz dzieciom). Są one bowiem wyjątkowo wrażliwe na kurz oraz na związki toksyczne z farb, z klejów oraz z innych produktów służących do majsterkowania.

Plastik wcale nie jest fantastic


Materiał ten jest integralną częścią naszych domów ... oraz naszej codzienności, w najszerszym rozumieniu znaczenia tego słowa. A jednak, bądźcie ostrożni, jeśli chodzi o jego użycie.

Na przykład, unikajcie umieszczania pojemników z plastiku w kuchenkach mikrofalowych. Nawet jeśli producent precyzuje, iż możecie to zrobić. Ale w ten sposób ograniczycie ryzyko migracji niektórych elementów chemicznych z pojemnika do jedzenia.

Konsumpcja ryb: uwaga na rtęć


Aby zredukować ekspozycję na rtęć oraz na inne metale ciężkie zawarte w mięsie ryb, wybierajcie te najmniejsze spośród nich. W rzeczywistości, ryba umieszczona w dole naturalnego łańcucha pokarmowego, koncentruje mniej tych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Drapieżniki, ryby głębinowe oraz ryby pelagiczne (żyjące w wodach otwartych), takie jak tuńczyk, makrela oraz miecznik natomiast, są znane z tego, iż zawierają ich duże ilości. Nie jedzcie więc ich za dużo.

Zresztą, w 2002 roku, francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego żywności (AFSSA, Agence française de sécurité sanitaire des aliments), zalecała kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią (jak również dzieciom), aby wybierały raczej zróżnicowaną konsumpcję różnych gatunków ryb, bez przywilejowania, z tytułu ostrożności, konsumpcji ryb mogących prezentować duże poziomy stężenia rtęci, czyli takie jak dorada, miecznik, marlin, rekin oraz tuńczyk.

Komentarze do: Zanieczyszczenia w domu: jak je zwalczać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz