Szukaj

Zadbaj o swój wzrok latem

Podziel się
Komentarze0

Lato to okres intensywnego promieniowania ultrafioletowego, szkodliwego nie tylko dla skóry, ale także i oczu.  Promienie UVA i UVB  mogą przyspieszać proces starzenia się oczu, powodując m.in. zaćmę. Warto wiedzieć jak się przed tym chronić.

Zadbaj o swój wzrok latem

Czym jest i co powoduje promieniowanie ultrafioletowe?


Każdy, nawet najkrótszy pobyt na słońcu, czy to latem, czy zimą, to ekspozycja na promieniowanie UVB, bardzo groźne dla naszych oczu.  Promienie przedostając się poprzez rogówkę i soczewkę, trafiają do siatkówki oka.  Jeśli emisja ultrafioletu docierająca do oka jest zbyt duża i gwałtowna, możliwe jest uszkodzenie siatkówki, co  w rezultacie może spowodować pogorszenie lub nawet utratę wzroku.

Jak chronić oczy  przed promieniowaniem UVB/UVA?


Lekarze zalecają dwutorowe działania, czyli wspomaganie naszego organizmu poprzez specjalną dietę i suplementy diety (np. luteina) oraz poprzez używanie odpowiednich, wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA/UVB.

Promieniowanie UVA/UVB a choroby oczu


Częsta ekspozycja na promieniowanie UVB wiąże się z procesami szybszego starzenia się oka. Pewne odmiany zapalenia rogówki, uszkodzenia siatkówki czy zaćma (szczególnie kiedy soczewka twardnieje, staje się mniej sprężysta i z czasem coraz bardziej mętna) mogą być wywołane działaniem promieniowania UVB.

Zobacz również:Zaćma to choroba oczu, która polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia, której nie można poprawić poprzez zmianę okularów korekcyjnych. Zamglone widzenie wynika ze zmętnienia i ograniczenia przejrzystości soczewki w oku. W efekcie chora osoba może widzieć obraz jak przez brudną szybę, a w bardzo zaawansowanych przypadkach całkowicie stracić zdolność widzenia.


Zaćma i co dalej?

Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja wymiany soczewki. Zabieg powinien być przeprowadzony jak najwcześniej. Polega on na niewielkim nacięciu po stronie rogówki, gdzie usuwa się  naturalnie zmętniałą soczewkę oka, a następnie zastępuję się ją  sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Podczas  zabiegu poprzez dobranie odpowiednich soczewek, można dodatkowo pozbyć się krótkowzroczności, czy astygmatyzmu.

Dodatkowo dzięki specjalnemu barwnikowi zintegrowanemu z materiałem, z którego są wykonane, soczewki wewnątrzgałkowe filtrują promieniowanie UV i światło niebieskie będące jednym z czynników powodujących choroby siatkówki, takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Zabieg w prywatnej klinice – dlaczego warto

Operację usuwania zaćmy refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak w publicznych ośrodkach czas oczekiwania na operację przeważnie wynosi kilka lat, w zależności od szpitala. Z punktu widzenia pacjenta im szybciej przeprowadzona jest operacja, tym lepiej – wraz z zaawansowaniem zaćmy wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z usług prywatnych klinik.

Również z uwagi na fakt, że NFZ refunduje jedynie soczewki jednoogniskowe, które nie korygują widzenia bliży czy współistniejącego z zaćmą astygmatyzmu. Po takim zabiegu pacjent nadal potrzebuje przynajmniej jednej pary okularów do bliży, a jeśli ma również astygmatyzm to będzie potrzebował dwóch par okularów.


*****
Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości firmy Alcon®.


Więcej informacji o soczewkach i leczeniu zaćmy można znaleźć na stronie:

http://www.odzyskajwzrok.pl/


Komentarze do: Zadbaj o swój wzrok latem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz