Szukaj

Wyższe składki ubezpieczeniowe dla prywatnych pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Od 2013 roku w Niemczech zdrożeje prywatny sektor ubezpieczeń. Zacznie bowiem obowiązywać system opłat bez podziału na płeć tzw. unisex.  Dotychczas mężczyźni płacili niższe składki, teraz zostaną one ujednolicone, co oznacza równocześnie, że kobiety nie mogą liczyć z kolei na obniżenie opłat.


Składki dla nowych pacjentów płci męskiej na pewno wzrosną, ze względu na prawodawstwo unijne, które wymaga wprowadzania taryfy unisex, zapowiedział Reinhold Schulte, szef Signal Iduna, spółki zajmującej się prywatnymi ubezpieczeniami. Dotychczas obowiązywały inne składki dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Podwyżka związana jest z średnią długości życia kobiet, które żyją około 5 lat dłużej i muszą ponosić wyższe koszty związane zarówno z ubezpieczeniami jak i składką emerytalną. Według Unii Europejskiej prowadziło to do nierówności, które wyrównać ma ujednolicona taryfa.  Od 21 grudnia br. Wszystkie nowe umowy zawierane będą na podstawie nowej wysokości składek.

Dotąd różnica wynosiła ok.30%, z taką podwyżką powinni liczyć się mężczyźni decydujący się  na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach suma ta może być jeszcze wyższa. Jednak wbrew pozorom nie oznacza to obniżenia wysokości składek dla kobiet, ponieważ od 2013 roku spadnie oprocentowanie oszczędności na starość z 3,5 % do 2, 75%, dlatego kobiety wciąż płacić będą takie same sumy. W związku z tą reformą wielu ubezpieczycieli zdecydowało się na rozszerzenie swojej oferty usług, coraz częściej terapia z psychologiem wprowadzana jest jako usługa standardowa. Ważne jest, że wprowadzenie jednolitej stawki nie dotknie tak mocno klientów, którzy już korzystają z prywatnego ubezpieczenia, ich takie drastyczne podwyżki nie będą dotyczyć.


Co jednak mogą zrobić stali klienci, którym jakakolwiek podwyżka nie odpowiada? Na pewno zabroniona jest rezygnacja z prywatnego ubezpieczenia i powrót do państwowej kasy chorych. Najlepszym wyjściem jest zmiana taryfy, w której obowiązuje mniej świadczeń, a co za tym idzie - jest tańsza. Zmiana pakietu usług nie wymaga od nas ponownego badania zdrowia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na całkowitą zmianę ubezpieczyciela, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy sumy składki emerytalnej. 

Drugą możliwością jest  zwiększenie wysokości wkładu własnego klienta. W  przyszłości otrzymywać oni będą wyższe rachunki lekarskie, co spowoduje spadek składki. Jest to jednak polecane  głównie osobom młodym i zdrowym, bowiem dla osób podatnych na choroby, opcja ze zwiększeniem wkładu własnego może być zdecydowanie za droga.

Opracowala:

Manuela Tomala

Komentarze do: Wyższe składki ubezpieczeniowe dla prywatnych pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz