Szukaj

Wysokie ciśnienie krwi związane z niską wydolnością mózgu

Podziel się
Komentarze0

Nadciśnienie, w szczególności w tętnicach, które zasilają głowę i szyję, może być powiązane ze spadkiem zdolności poznawczych, który przejawia się w gorszym wizualnym przetwarzaniu i w wolniejszym myśleniu, informuje badanie australijskich naukowców, przedstawione na spotkaniu naukowym Association for Psychological Science.Typowo, ciśnienie krwi mierzy się w tętnicy ramiennej, ale przyglądanie się zdrowiu głównych tętnic może być lepszą metodą oceny zdolności poznawczych.

Matthew Pase z Swinburne University w Melbourne mówi: - Centralne tętnice bezpośrednio kontrolują przepływ krwi do mózgu. Jeżeli będziemy mogli oszacować ciśnienie krwi w centralnych arteriach, lepiej uda nam się przewidzieć spadek funkcji kognitywnych.

Bijące serce pompuje krew, wyrzucając ją z siebie, ale centralne arterie są elastyczne i potrafią się rozciągać, co zapewnia stabilny przepływ krwi do mózgu. W miarę starzenia, tętnice te sztywnieją, przez co mózg otrzymuje coraz więcej krwi pod wysokim ciśnieniem, co może wpływać negatywnie na jego funkcje.


W swoim projekcie Pase zbadał, czy powiązanie między ciśnieniem krwi i funkcjami poznawczymi było silniejsze dla pomiarów dokonanych na tętnicy ramiennej czy na centralnych arteriach.

Uczestnicy badania – 493 Australijczyków w wieku od 20 do 82 lat, niepalący, bez historii udaru mózgu i demencji – wykonali zadania mierzące różne typy poznania (pamięć roboczą, szybkość przetwarzania, wizualne przetwarzanie, etc.).

Okazało się, że wysokie ciśnienie w tętnicy ramiennej było powiązane jedynie z gorszym wizualnym przetwarzaniem. Natomiast wysokie ciśnienie w tętnicach centralnych było powiązane z gorszą wydolnością w większości testów.

Pase mówi: - Oznacza to, że ciśnienie krwi w centralnych arteriach jest lepszym wskaźnikiem spadku poznawczego.

Badanie to zostanie przedstawione szczegółowo w kolejnym wydaniu Psychological Science.

Komentarze do: Wysokie ciśnienie krwi związane z niską wydolnością mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz