Szukaj

Wyrównanie lordozy szyjnej

Odpowiedz w wątku
MariaSak
MariaSak 19-01-2016 12:17

Ortopeda powiedział mi, że mam wyrównanie lordozy szyjnej, czy to groźne?

KarinaLove
KarinaLove 19-01-2016 16:07

Wyrównanie lordozy szyjnej to inaczej zniesienie lordozy, która powinna być zachowana w odcinku szyjnym kręgosłupa. Lordoza szyjna to inaczej wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym ku przodowi, które ma zapobiegać przeciążeniom wynikającym z ciężaru głowy. Wyrównanie lordozy szyjnej nie jest stanem pożądanym, gdyż kręgosłup zaczyna się prostować i dochodzi do zmian w zakresie rozkładu obciążenia, co może prowadzić w dalszej kolejności do zmian zwyrodnieniowych.

MariaSak
MariaSak 20-01-2016 16:53

co w takim razie powinnam robić, aby nie doszło do zwyrodnienia :/?
jakie są przyczyny wyrównywania lordozy szyjnej? Za mało ruchu czy zła postawa przy siedzeniu?

Merlinka
Merlinka 20-01-2016 20:16

Na pewno warto coś z zrobić z wyrównaną lordoza szyjną, bo jeszcze Ci się to pogłębi... Lordoza wiążę się z osłabieniem mięśni i nie powinno się tego ot tak zostawiać, bo sytuacja się może pogorszyć.

Powinnaś skonsultować to z ortopedą, ale wydaje mi się, że w Twoim przypadku wskazana byłaby rehabilitacja - możesz np. chodzić na zabiegi typu ultradźwięki czy laser, odpowiednio wykonany przez fizjoterapeutę masaż też na pewno byłby wskazany, zresztą myślę, że dobry specjalista pokaże Ci też jakie ćwiczenia możesz sama wykonywać.

Co do przyczyn to wiem, że wyrównanie lordozy szyjnej może wynikać z wielu różnych czynników, np. może być wynikiem innych wad kręgosłupa czy następstwem jakiegoś upadku.

Jeżeli chcesz coś z tym zrobić, to staraj się odpowiednio siedzieć przy biurku (ekran komputera na przeciwko wysokości oczu, krzesło powinno mieć odpowiednie podparcie, regulowaną wysokość i podłokietniki, stopy powinny by na podłodze podczas siedzenia itd.)

KarinaLove
KarinaLove 21-02-2016 19:27

Wyrównanie lordozy szyjnej spowodowane jest najczęściej jakimś urazem mechanicznym, ale może być też powiązana z jakimś stanem zapalnym bądź rwą kulszową.

Zła postawa podczas pracy czy siedzenia, czy za mało ruchu, a zwłaszcza nie wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających kręgosłup jak najbardziej jest nie korzystna dla kręgosłupa i może przyczyniać się do wyrównania lordozy szyjnej.

Z ruchem trzeba uważać i odpowiednio dobierać rodzaj uprawianego sportu, np. dla kręgosłupa nie jest dobre bieganie po nierównym terenie czy jazda rowerem np. po górach.

Powinnaś iść do dobrego lekarza, który oceni zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i jak groźne jest w Twoim przypadku wyrównanie lordozy szyjnej. Diagnozę stawia się w oparciu o RTG i rezonans magnetyczny.

Myślę, że wyrównanie lordozy szyjnej nie powinno być zostawione samo sobie i dobrze zacząć jakąś rehabilitację kręgosłupa. Zazwyczaj wskazana jest fizykoterapia i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które wzmacniają kręgosłup, powinien je pokazać doświadczony fizjoterapeuta.

Mariola2016
Mariola2016 08-04-2016 15:44

Wyrównanie lordozy szyjnej, to jest inaczej skrzywienie kręgosłupa, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Towarzyszyć temu może ból o charakterze przejściowym, ale również mogą pojawić się jakieś trwałe dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne życie. Warto może pomyśleć o jakiejś rehabilitacji, masażach, które będą mogły złagodzić bóle, jeśli się takowe pojawią.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Bóle pleców - objawy i przyczyny"