Szukaj

Witamina D zwiększa szanse na wyleczenie raka jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Wyższy poziom witaminy D we krwi wiąże się ze znacznie większą szansą na przeżycie raka jelita grubego – jak odkryli naukowcy z Trinity College w Dublinie i Uniwersytetu w Edynburgu.

Naukowcy przeanalizowali dane prawie 1600 pacjentów cierpiących na raka jelita grubego bez przerzutów, tj. raka jelita, który nie rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Jeden na pięciu pacjentów, w grupie z najniższym poziomem witaminy D, umarł pięć lat po otrzymaniu diagnozy. Z drugiej strony wśród pacjentów z najwyższym poziomem witaminy D we krwi, odnotowano 20% przypadków zgonu dziesięć lat po diagnozie.

- To badanie miało początkowo na celu zbadanie relacji między poziomem witaminy D u pacjentów z rakiem jelita grubego, a i ich pokonaniem nowotworu - tłumaczy dr Lina Zgaga, kierownik badań.

Okazało się, że znacznie lepszymi rokowaniami charakteryzują się pacjenci z wyższym poziomem witaminy D. Jednak problemem było rozróżnienie, czy to witamina D bezpośrednio wpływa na pokonanie raka, czy jest ona tylko markerem zdrowszego stylu życia. Przykładowo, ludzie zwykle bardziej aktywnie spędzający czas także wykazują wyższy poziom witaminy D, i ze  zględu na tą zależność trudno jest ustalić, czy to aktywność fizyczna, czy witamina D, zwiększa szansę na przeżycie.

Za pomocą markerów genetycznych udało się uzyskać dalsze dowody, które sugerują, że witamina D jest związana z poprawą zdrowia, u chorych na raka jelita grubego. Mimo że wyniki są obiecujące, należy przeprowadzić serię dodatkowych badań, by z pewnością stwierdzić, czy biorąc suplementy witaminy D pacjenci zwiększą swoje szanse na wyzdrowienie.

Podczas gdy podobny korzystny efekt witaminy D odnotowano u pacjentów z rakiem piersi, wciąż niewiele wiemy o jej wpływie na inne typy nowotworów. Dlatego potrzebne są dalsze badania, zanim naukowcy będą w stanie wydać zalecenia w sprawie ich leczenia. Każdy nowotwór jest traktowany jako osobna choroba.

Anna Migdał

Komentarze do: Witamina D zwiększa szanse na wyleczenie raka jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz