Szukaj

Witamina D: klucz do dłuższego życia?

Podziel się
Komentarze0

Odpowiednio wysoki poziom witaminy D w organizmie, może ochraniać ludzi przed ryzykiem przedwczesnej śmierci, szczególnie jeżeli chodzi o raka i choroby serca. Naukowcy przedstawiają nowe wyniki badań.

W przypadku niedoboru witaminy D, pojawiają się zagrożenia w postaci m. in. przedwczesnego zgonu. Jednak badacze przyznają, że wyniki przeglądu nie są jeszcze ostateczne.

- Ludzie z niskim poziomem witaminy D częściej umierają z powodu chorób serca i raka, jednak nie wiadomo, czy niski poziom witaminy D jest przyczyną tych chorób, czy po prostu skutkiem ubocznym, ogólnie złym stanem zdrowia - powiedział główny autor badania Ben Schoettker, naukowiec z niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Niemczech.

Cud witaminy D

Mimo to, badania opublikowane tydzień temu w BMJ mają wskazywać, że z witaminy D mogą korzystać ludzie każdej płci, wieku oraz z wszystkich krajów. Witamina D jest gorącym tematem w świecie medycyny. Badania mają zarówno wspierać jak i demaskować rzekome poglądy na temat witaminy D oraz jej wpływu na zdrowie człowieka. Naukowcy już nie mogę się doczekać kolejnych, bardziej ostatecznych badań.

Witamina D nazywana jest witaminą słońca, ponieważ organizm wytwarza witaminę D pod wpływem promieni słonecznych. Ludzie nauczyli się wytwarzać ją również z żywności, takiej jak jaja, mleko, jogurt, ryby, płatki czy sok pomarańczowy.

Bieżące analizy mają za zadanie sprawdzić, co dzieje się z ludźmi z różnymi poziomami witaminy D w ich ciałach. Badania uwzględnione w niniejszej analizie, mają za zadanie losowo przypisać użytkowników suplementacji witaminy D lub nieaktywnego placebo, co powinno pozwoli pójść o krok dalej. Jednak ten rodzaj bada, będzie kosztować znacznie więcej, powiedział Schotteker.

Co mówi nauka?

Naukowcy wykonali osiem badań w Europie i Stanach Zjednoczonych, które razem objęły ponad 26.000 mężczyzn i kobiet. Osoby te były niepalące. Wszyscy byli w wieku pomiędzy 50. a 79. rokiem życia. Około 6,700 uczestników zmarło w czasie badań, w większości przez choroby serca i raka.

Osoby z najniższym poziomem witaminy D były około 1,5 razy bardziej narażone na przedwczesną śmierć wyniakającą z choroby serca lub raka niż osoby, które poziom tej witaminy miały większy. Osoby z niskim poziomem witaminy D i historią raka były narażone aż o 1,7 razy bardziej na śmierć z powodu choroby.

- Bardzo niski poziom witaminy D jest związany głównie z starszym wiekiem i mniejszą aktywnością fizyczną, co może doprowadzić do mniejszej ekspozycji na słońce - zauważa Schoettker.

Naukowcy zwrócili uwagę, że witamina D może zmieniać swoje poziomy w organizmie przez problemy zdrowotne. Możliwe jest, że poziom witaminy D odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Czyli niski poziom witaminy D może być oznaką złego stanu zdrowia, a nie jego przyczyną.

- Nie jest jeszcze jasne, jak witamina D może pomóc żyć ludziom dłużej, ale może mieć to coś wspólnego ze sposobem w jakim działa ten hormon – powiedziała Susan Mayne, przewodnicząca w wydziełu epidemiologii choró przewlekłych w Yale School of Public Hearth.

Komentarze do: Witamina D: klucz do dłuższego życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz