Szukaj

Wirus zapalenia wątroby typu C - powstrzymać epidemię!

Podziel się
Komentarze3

730 tys. osób w naszym kraju jest najprawdopodobniej zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, ale tylko 15 tys. trafiło w ręce lekarzy. Określenie "najprawdopodobniej" oznacza, że są to dane szacunkowe - pisze "Gazeta Krakowska".

Dane pewne, dotyczące Małopolski, mówią, że w roku ubiegłym zdiagnozowano tam chorobę u 134 osób, a ślady obecności wirusa wykryto u 778 osób. - Z wirusem HCV można żyć, nawet długie lata - mówi zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie Jan Misiak.

Wyodrębniono go dopiero w 1997 r. i ocenia się, że u znacznego procentu zakażonych następuje samowyleczenie. Lekarze nie są zgodni, czy chodzi o 20 czy o 40 proc. zakażonych. Pewne jest natomiast, że nosiciele wirusa mogą zakażać inne osoby. Gdy dojdzie do zachorowania (przy osłabieniu organizmu, np. z powodu przeziębienia czy zatrucia) wirus atakuje i w 80 proc. przypadków powoduje przewlekłe zapalenie wątroby, w 20 proc. marskość, a u kilku procent chorych konsekwencją jest pojawienie się raka.


Wczoraj w Krakowie z inicjatywy Polskiej Grupy Ekspertów HCV i wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie, zorganizowane zostało spotkanie dyrektorów szpitali oraz powiatowych inspektorów sanitarnych, które zainaugurowało serię szkoleń, jakie obejmą całe województwo małopolskie i ok. 120 tys. osób, głównie pracowników służby zdrowia.

Komentarze do: Wirus zapalenia wątroby typu C - powstrzymać epidemię! (3)

Annegi
Annegi 22-10-2010 21:40

zakażenia szpitalne hcv, hbv i inne

1

Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia gronkowcem, żółtaczką B,C, wirusem HIV, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
tryka
~tryka 07-05-2007 17:21

moje zdanie

2

powinno być dokładniejsze rozpoznanie i objaśnienie tej choroby!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze