Szukaj

Wirus mozaiki tytoniu w papierosach

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez INSERM, wirus mozaiki tytoniu istotnie znajduje się w papierosach. Obecny jest także w ślinie niektórych palaczy, jednak jeszcze nie wiadomo, jak wpływa na zdrowie. Choć od dawna wiadomo już, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia wraz z liczbą co najmniej 4 800 szkodliwych substancji jakie zawierają, to jednakże w dalszym ciągu niewielu z nas wie, że w papierosach obecna są także wirusy.Badanie przeprowadzone przez INSERM rzeczywiście wykazało obecność wirusa mozaiki tytoniu w papierosach, ale także - co jest bardziej niepokojące - w ślinie palaczy.

Do tego odkrycia przyczynił się Didier Raoult i jego zespół (1095 oddział INSERM, Wydział Medyczny w Marsylii), badając około pięćdziesiąt opakowań papierosów sześciu różnych marek, a także 60 próbek śliny pobranych od  dwunastu palaczy i 15 niepalących.

W każdej próbce naukowcy szukali wirusa, zarówno z genetycznego punktu widzenia jak też pod kątem obrazowego badania cząstek żywego wirusa. Analizy ujawniły obecność materiału genetycznego wirusa we wszystkich badanych próbkach papierosów.


W partii 53% badanych próbek tytoniu zostały wykryte żywe wirusy. Co więcej, w próbkach śliny znaleziono materiał genetyczny wirusa u 45% osób palących, tymczasem - co jest dość oczywiste - żadnych śladów wirusa nie znaleziono w ślinie osób niepalących.

W związku z tym badanie sugeruje, że palenie jest bramą wejściową do organizmu ludzkiego dla wirusa mozaiki tytoniu.

Jednak nie wiadomo jeszcze, czy ten patogenny czynnik dla roślin może być szkodliwy dla ludzi.

To nie pierwszy przypadek kiedy wirus roślin wnika do komórek ssaków, pokazując, że zjawisko nie jest niemożliwe. Naukowcy INSERM tym bardziej podkreślają, iż materiał genetyczny wirusa mozaiki tytoniu może przemieścić się do wirusowych białek ludzkich komórek i tą drogą wirusy teoretycznie mogą się rozprzestrzeniać.

Ponadto, obecność pokrewnego wirusa w organizmie człowieka (podobnie jak w przypadku wirusa łagodnej pstrości papryki) jest skojarzony z klinicznymi objawami, takimi jak gorączka, bóle brzucha i świąd.

Zdaniem naukowców, od tej pory należy rozważyć, jakie mogą być skutki działania wirusa mozaiki tytoniu na organizm człowieka. Komórki płuc mogą być pierwszym miejscem uaktywnienia się wirusa u człowieka.


Komentarze do: Wirus mozaiki tytoniu w papierosach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz