Szukaj

Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

Podziel się
Komentarze0

Uroki wiosny mogą cieszyć astmatyka i alergika w takim samym stopniu jak osoby zdrowe. Zdrowa dieta, wysiłek fizyczny oraz profilaktyczne leczenie zapobiegają nasileniom astmy i alergii wiosną. Warszawa, 19 kwietnia 2011r. Przez ponad pół roku w Polsce pogoda zniechęca do wychodzenia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.Nic więc dziwnego, że słoneczne dni, kwitnące pierwsze drzewa i wiosenne kwiaty budzą w nas pozytywne emocje
i bardzo chętnie zaczynamy wówczas  spędzać czas na spacerach, boisku, jeżdżąc na rowerze.

Wiosenne spacery na świeżym powietrzu? Tak!

Jak i gdzie można bezpiecznie spędzać czas z całą rodziną, z osobami, które cierpią na astmę i alergię? Co zrobić by spacer w wiosenny dzień nie zakończył się nasileniem objawów uczulenia ze strony dróg oddechowych ? Musimy pamiętać o tym, że wiosna budzi alergie, a kwitnące drzewa (najczęściej leszczyna), choć nastrajają nas optymistycznie, są źródłem bardzo silnie uczulających alergenów.

Już w pierwszych dniach stycznia w zacisznych i nasłonecznionych miejscach zaczyna kwitnąć i pylić leszczyna (tzw. bazie), a pyłki tej rośliny utrzymują się w powietrzu ze zmiennym natężeniem w różnych rejonach Polski aż do końca marca. Zaraz po leszczynie rozpoczyna kwitnienie olcha, następnie wierzba i brzoza, grab i topola. Drzewa zwykle kończą swoje okresy pylenia w maju, ale już wtedy rozpoczyna się intensywne pylenie traw, żyta, a następnie chwastów.

Wiosenna aura, oprócz jesiennej, to trudny okres dla astmatyków i alergików. Czy są sposoby żeby móc w pełni korzystać z uroków wiosny? Co zrobić, aby spacery w lesie, w parku, gry i zabawy na świeżym powietrzu były naturalną przyjemnością każdego dnia? Co zrobić, aby duszności, zatkany katar, łzawienie oczu stały się tylko złym wspomnieniem?

„Jest kilka sposobów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo oddychania pełna piersią na wiosnę. Należy pamiętać żeby każdy astmatyk i alergik powinien dbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietą, starać się regularnie stosować wysiłek fizyczny, stosować w odpowiednim czasie (późną zimą i wczesną wiosną) profilaktyczne leczenie lekami przeciwleukotrionowymi, czy zmniejszającymi objawy alergii” - przypomina dr med. Teresa Marek – Szydłowska, Ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie.


Uniknięcie, a przynajmniej znacznie zredukowanie uciążliwych objawy alergii i astmy są możliwe. Wodnisty wyciek z nosa, kichanie, któremu towarzyszy zwykle intensywny świąd nosa,  łzawienie i swędzenie oczu nie muszą towarzyszyć astmatykom i alergikom. Niestety szczególnie mocno osoby uczulone odczuwać będą skutki pylenia roślin w wietrzne, słoneczne, wiosenne dni, kiedy to pogoda wydaje się być wymarzona do długich spacerów, bo stężenie pyłków roślin w powietrzu jest wtedy największe. Co więc można zrobić, by wiosenna wycieczka nie zakończyła się zaostrzeniem choroby alergicznej albo astmy u dziecka?


Dekalog alergika

1. Rodzice powinni zgłosić się do alergologa lub pulmonologa już przy pierwszych objawach mogących wskazywać na istnienie pyłkowicy u dziecka tj. wodnisty katar, świąd nosa, nasilone kichanie, świąd i łzawienie oczu, suchy kaszel po kontakcie z alergenami( bazie, spacer po kwitnącej łące)

2. Każde dziecko mające objawy pyłkowicy musi być zdiagnozowane i powinno mieć wykonane badania alergologiczne (testy skórne, badanie poziomu IgE specyficznego) celem potwierdzenia alergii i ustalenia  rodzaju alergenów (pyłków) na które jest uczulone i ograniczenia kontaktu z  alergenami.

3. Rodzice powinni znać wyniki badań dziecka, ustalić z lekarzem sposób postępowania i eliminacji alergenu z otoczenia dziecka. Rodzice powinni  zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin na danym terenie .

4. Po kontakcie z alergenem należy umyć ręce (unikać pocierania nosa i swędzących oczu), po spacerze zmienić odzież, wykapać się i umyć włosy.

5. W okresach pylenia pokój dziecka nie powinien być bezpośrednio wietrzony, również pościel wystawiana na powietrze powinna być zabezpieczona przed kontaktem z alergenami pyłkowymi.

6. Dziecko powinno być pod stałą opieką Poradni Alergologicznej, gdzie po przeprowadzonej diagnostyce i ustaleniu rozpoznania lekarz specjalista zleci konieczne leczenie farmakologiczne i ustali dalsze postępowanie z dzieckiem. Zapytaj o możliwość odczulania dziecka (immunoterapia ).

7. Należy pamiętać, że zleconego leczenia nie wolno przerywać na własna rękę, można go modyfikować jedynie po konsultacji z lekarzem.

8. Jeżeli objawy uczulenia są szczególnie gwałtowne towarzyszy im kaszel, duszność lub wystąpi gorączka rodzice powinni zgłosić się natychmiast do lekarza,  bez oczekiwania na często odległy termin wizyty specjalistycznej.

Komentarze do: Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz