Szukaj

Wielu palaczy nadal wierzy, że „slimy” i „lighty” są mniej szkodliwe

Podziel się
Komentarze0

Wielu palaczy w krajach zachodnich jest nadal błędnie przekonanych, że pewne rodzaje papierosów, takie jak "łagodne", "mild", "light", są mniej szkodliwe dla zdrowa niż innych.


W trakcie niedawnych badań naukowcy przepytali ponad 8000 palaczy z Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych na temat ich nałogu i okazało się, że około jedna piąta z nich wierzyła, „że niektóre papierosy mogą być mniej szkodliwe od innych”.

Badanie wykazało również, że wielu palaczy błędnie uważa, że cienkie papierosy (tzw. slimy) są mniej szkodliwe, łagodne są „zdrowsze” od mocnych w smaku, filtry zmniejszają ryzyko, a nikotyna odpowiedzialna jest za większość nowotworów wywołanych przez palenie.


Wyniki badania zostały opublikowane 12 kwietnia w czasopiśmie Addiction.

Naukowcy zauważyli, że w ponad 50 krajach zakazano stosowania na opakowaniach papierosów etykiet takich jak „light”, „mild”czy „low tar” (o niskiej zawartości substancji smolistych).

W odpowiedzi na te działania niektóre firmy zmieniły papierosy „light” na „silver” lub „gold”. Na przykład Marlboro Lights zmieniły nazwę na Marlboro Gold. Duży procent palaczy w dalszym ciągy utożsamia te kolory z niższym ryzykiem - twierdzą autorzy badania.

- Wnioski te podkreślają zwodniczy potencjał marek papierosów „slim”, skierowanych przede wszystkim do młodych kobiet. Wyniki badań potwierdzają również potencjalne korzyści zdrowotne związane z regulacjami dotyczącymi opakowań, które za niedługo zostaną wprowadzone w Australii: wszystkie papierosy będą sprzedawane tam w opakowaniach w tym samym, stonowanym kolorze, bez grafiki ani logo - powiedział współautor badań, dr David Hammond.

Komentarze do: Wielu palaczy nadal wierzy, że „slimy” i „lighty” są mniej szkodliwe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz