Szukaj

Wapń zmniejsza toksyczne działania miedzi

Podziel się
Komentarze0

Miliony ludzi żyjących w krajach rozwiniętych są przepracowani, wiecznie zestresowani i uzależnieni od fast foodów oraz czynników, które mogą wpływać na czynność nadnerczy, detoksylację wątroby i prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobą znaną jako miedź toksyczności. Jednym z rozwiązań w walce z nagromadzeniem metali ciężkich, zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2012 w czasopiśmie „Ecotoxicology and Environmental Safety”, jest uzupełnienie organizmu w wapń mineralną.

Naukowcy z Akademii Rolniczej w Huazhong Chinach odkryli to po obserwacji żółtych sumów narażonych na wodne źródła zarówno miedzi (Cu) jak i wapnia (Ca). Ich wstępna hipoteza zakładała, że Ca może ochraniać przed toksycznością, którą wywołuje miedź dla wybranych gatunków ryb, znanych jako „Pelteobagrus fulvidraco”, zwłaszcza przez zmianę niektórych funkcji enzymatycznych.

Aby sprawdzić tę hipotezę, zespół badawczy narażał żółtego suma na 0, 1 i 2 miligramów (mg) na litr (Cu Cu / l), w połączeniu z 0 i 50 mg Ca / l. Zgodnie z przewidywaniami, narażenie na te substancje w tych różnych poziomach zarówno Cu i Ca, wyraźnie wpływało na niektóre działania enzymatyczne ryb, w tym dehydrogeneze bursztynianową, dehydrogenezę mleczanową i  degydrogenezę jabłkową.

Szczególnie w odniesieniu do toksyczności, wprowadzenie na poziomach eskalacji Ca, bezpośrednio wpływa na poziom Cu w narządach ryb, w tym w skrzelach, wątrobie, nerkach, jelitach i tkance mięśniowej. Uszkodzenie tych ważnych narządów może nastąpić w wyniku zatrucia Cu. Zostanie znacznie zmniejszone przez dodanie Ca.

„Według obserwacji histologicznych, na tym poziomie Ca, ekspozycja wody w Cu wywołuje obrażenie w skrzelach i wątrobie. Jednakże dodanie Ca wywołuje zmniejszenie nasilenia Cu indukowanych urazów. Tak więc, nasze badania wykazały, że Ca ma zdolność do zmniejszenia toksyczności Cu” - czytamy w „Pelteobagrus fulvidraco”.

Prawidłowe funkcjonowanie organów i gruczołów jest niezbędne do dobrego wykorzystania miedzi

Jednym z głównych powodów, dla których miedź gromadzi się w organizmie i tworzy toksyczność jest to, że ważne organy i gruczoły nie działają prawidłowo. W optymalnych warunkach, organizm skutecznie metabolizuje miedź poprzez wiązanie jej do ceruloplazminy białka i metalotioneiny, które wykorzystują minerał do regeneracji komórek i tkanek. Ale kiedy inne systemy nie działają prawidłowo, miedź może szybko stać się toksycznym ciężkim metalem.

"Obieg i właściwe wykorzystanie miedzi w organizmie wspomaga dobre funkcjonowanie wątroby, pęcherzyka żółciowego i nadnerczyi. Jeśli którykolwiek z tych organów jest upośledzony, organizm może niewłaściwie wydalać i wykorzystywać miedź. Początkowo miedź będzie gromadzić się w wątrobie, dodatkowo pogarszając jej zdolność do wydalania. W miarę zwiększania zatrzymywania miedzi, będzie gromadzić się w mózgu, stawach i płucach, niekorzystnie wpływając na strukturę i funkcję w tkankach.

Innymi przyczynami toksycznego gromadzenia miedzi jest brak cynku i manganu. Są to dwa ważne kofaktory mineralne, które wspomagają prawidłowe wchłanianie i wykorzystanie miedzi. Jest bardzo wąski zakres skuteczności, jeśli chodzi o spożycie miedzi. Jak się okazuje, ten zakres można osiągnąć i utrzymać tylko wtedy, gdy dieta jest stale kontrolowane i kiedy inne składniki mineralne występują w niej.

Komentarze do: Wapń zmniejsza toksyczne działania miedzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz