Szukaj

Uprawianie sportu nie wystarczy, aby zrekompensować stałe pozostawanie w pozycji siedzącej!

Podziel się
Komentarze0

Dwa badania, amerykańskie i australijskie, wykazały, iż codzienne pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas, zwiększa ryzyko śmiertelności oraz raka, nawet w przypadku praktykowania aktywności fizycznej. W pracy pomyślcie więc, aby regularnie rozprostowywać nogi!Aby pozostać w formie, 30 minut codziennego marszu ma być wystarczające, według kampanii prewencyjnej prowadzonej przez ministerstwo zdrowia we Francji, w ramach narodowego programu dotyczącego zdrowego odżywiania.

Te codzinne ćwiczenia mają pozwalać ograniczyć ryzyko stresu, depresji oraz nadwagi, a także zapewniać dobry sen i sprzyjać spadkowi ryzyka zachorowania na niektóre choroby (choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, cukrzyca typu drugiego, osteoporoza...).

Jednakże, pewne badania udowadniają (opublikowane ostatniego roku w przeglądzie American Journal of Epidemiology, ale skomentowane ostatnio w La Repubblica, a później w Courrier International), że duża ilość czasu spędzanego codziennie w pozycji siedzącej, a przede wszystkim w pracy, ma bardzo znacząco przyczyniać się do wzrostu ryzyka przedwczesnej śmierci, niezależnie nawet od praktykowanej jednocześnie aktywności fizycznej.

Większe ryzyko u kobiet

Te rezultaty, conajmniej niepokojące, pochodzą z badania, które trwało przez 14 lat, a zostało przeprowadzone na 123 000 osób (69 776 kobiet i 53 440 osób). Kierowane przez Amerykańskie Towarzystwo Raka, prace te są częścią bardziej globalnego badania, zatytułowanego „badania prewencyjne przeciwko rakowi II”, które objęło obserwacją ponad 1 000 000 ludzi, od 1982 roku.


Nie ma więc w tym tak naprawdę niespodzianki. Naukowcy, którzy mieli dostęp do danych, dotyczących aktywności fizycznej ochotników, ale także ich trybu życia, ich ewentualnych chorób oraz zgonów (7 923 oraz 11 307 zgonów naliczonych odpowiednio dla kobiet oraz dla mężczyzn, w okresie badania), stwierdzili istnienie korelacji między czasem spędzonym na siedząco powyżej 6 godzin dziennie oraz większym ryzykiem zgonu.

Zostało to szczególnie zaobserwowane wśród kobiet (wzrost o 34%), ale również wśród mężczyzn (wzrost o 17%), w stosunku do tych, którzy pozostają w pozycji siedzącej mniej niż 3 godziny na dzień.


Więcej nowotworów układu pokarmowego

Pośród ochotników, osoby, które spędzały mniej czasu na siedząco w ciągu dnia, były również szczuplejsze, a także było pośród nich mniej osób palących papierosy oraz więcej posiadajacych pracę. Te różne parametry jednakże nie odgrywają zbyt wielkiej roli, ponieważ rezultaty zaprezentowane zostały poprawione tak, aby wykluczyć efekty nikotynizmu, wskaźnika masy ciała, jak również innych czynników.

Również bez większej niespodzianki – brak aktywności fizycznej, regularnej, tak samo zwiększa to ryzyko. Dlatego też, pośród uczestników badania, którzy przyznają, iż pozostają w pozycji siedzącej przez ponad sześć godzin dziennie, dla kobiet, które nie praktykują żadnej dużej tygodniowej aktywności fizycznej (poniżej 24,5 MET tygodniowo czyli ekwiwalentu metabolicznego, to znaczy – wydatek poniżej 24,5 kilokalorii na kilogram masy ciała na tydzień), stwierdzono dwukrotny wzrost ryzyka.

Jeśli chodzi o mężczyzn w tej samej sytuacji, ryzyko dla nich zaostrza się o prawie 50%, głównie z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych.

Zaskoczenie jest związane z innym stwierdzeniem: praktykowanie sportu albo jakiejkolwiek aktywności fizycznej, na nieszczęście nie anuluje całkowicie wzrostu ryzyka śmiertelności, związanego z siedzącym trybem życia.

Autorzy podsumowują logicznie, że władze zdrowia publicznego powinny w dalszym ciągu zachęcać do aktywności, ale również i przede wszystkim zachęcać do zredukowania ilości czasu spędzanego na siedząco.

Konkluzje te są zgodne z tym co ustaliła inny zespół naukowy, tym razem z Australii. Australijskie badania ukazały się w tym samym przeglądzie w kwietniu 2011 roku.

Prace te udowadniają znaczący wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory układu pokarmowego (rak jelita grubego albo rak odbytu), po dziesięciu latach spędzonych w pracy siedzącej.

Nie wahajcie się wiec, aby wstawać i robić sobie kawę (jest to zresztą napój, który zmiejsza ryzyko pojawienia się niektórych chorób)!

Komentarze do: Uprawianie sportu nie wystarczy, aby zrekompensować stałe pozostawanie w pozycji siedzącej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz