Szukaj

Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2012

Podziel się
Komentarze0

Tarczyca to bardzo ważny narząd. Z powodu chorób tarczycy cierpi ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, przy czym tylko co druga osoba ma świadomość swojej choroby. Ubiegłoroczne badanie świadomości pokazujei, że prawie 90% dorosłych Polaków w ciągu dwóch lat poprzedzających przeprowadzenie ankiety nie miało zleconego badania tarczycy.



Jest to o tyle niepokojące, iż zmiany chorobowe w funkcjonowaniu tego gruczołu mają ogromny wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, które z kolei stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce i na świecie. Co więcej, dysfunkcje tarczycy dają szereg objawów, które bardzo często są mylnie interpretowane jako oznaka stresu, depresji bądź starzenia się, co znacznie utrudnia szybkie wykrycie choroby. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Międzynarodowa kampania Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowana w dniach 21-25 maja br. przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne ma pomóc w poprawie tej sytuacji. W ramach kampanii będzie można bezpłatnie zbadać krew w celu sprawdzenia funkcjonowania tarczycy (TSH i anty-TPO).

Międzynarodowe obchody Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowane są w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym na 25 maja. W tym roku tematem przewodnim obchodów w Polsce będzie Wpływ dysfunkcji tarczycy na funkcjonowanie organizmu i jakość życia człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych. Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami Tygodnia są Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Dodatkowe wsparcie zadeklarowała również Katarzyna Dowbor, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która zaangażowała się w kampanię na zasadach pro publico bono.

Wcześniej nie sądziłam, że chora tarczyca będzie miała tak wielki wpływ na moje dalsze życie. Okazało się, że jest to choroba, która ma wpływ na cały organizm, a co za tym idzie - może unicestwić wszystkie nasze plany i działania. Jednak dzięki temu, że została wcześnie wykryta, mogę z nią normalnie żyć. Dlatego zachęcam wszystkich do regularnego badania  hormonów tarczycy, nie zostawiajmy tego na ‘potem’. Profilaktyka to najmądrzejsze, co możemy zrobić. - mówi Katarzyna Dowbor.

W ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy w 5 polskich miastach: Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu, będą wykonywane badania przesiewowe w kierunku chorób tarczycy. 800 dorosłych osób, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy lub chcą zbadać kontrolnie tarczycę, będzie mogło wykonać bezpłatnie badanie krwi.

Celem tegorocznej, czwartej już edycji Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy będzie budowanie wśród społeczeństwa świadomości wpływu zaburzeń funkcjonowania gruczołu na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększenie liczby diagnoz chorób tarczycy. Jak co roku, w naszych działaniach chcemy także zwrócić uwagę na znaczenie porozumienia na linii lekarz - pacjent, gdyż świadomy pacjent to partner dla lekarza. Wtedy to w praktyce od obu stron zależy, czy zapadnie decyzja o zbadaniu tarczycy pacjenta.


Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest niezmiernie ważne dla całego organizmu człowieka. Zmiany chorobowe tego gruczołu, jeśli nie są wykryte w porę i/lub nieleczone, istotnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort życia. Szczególnie narażony na wszelkie wahania hormonów tarczycy jest układ sercowo-naczyniowy. Serce natychmiast reaguje na wszystkie zaburzenia czynności tarczycy powodujące niedobór lub nadmiar wydzielanych przez ten gruczoł hormonów. Dlatego akcje, takie jak Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy, które pozwalają szerzyć w społeczeństwie wiedzę na temat objawów chorób tego gruczołu, pomagają zwiększyć liczbę diagnoz. Pozwala to nie tylko wdrożyć odpowiednie leczenie, lecz także zapobiec rozwojowi groźnych powikłań. - powiedział prof. Andrzej Lewiński, Konsultant Krajowy ds. Endokrynologii.

Tarczyca pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, reguluje bowiem wiele procesów metabolicznych, wpływając w sposób szczególny na pracę serca. Prawidłowa aktywność tego gruczołu zależy od właściwego stężenia hormonów kontrolujących jego pracę. Nawet najmniejsze ich wahania mają ogromny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ serce natychmiast reaguje na wszystkie zaburzenia czynności tarczycy powodujące niedobór lub nadmiar wydzielanych przez nią hormonów, co w efekcie prowadzi do poważnych zakłóceń w jego pracy.

Nadmiar hormonów tarczycy uwidacznia się w postaci nadczynności tego gruczołu. Związek nadczynności tarczycy z chorobami układu sercowo-naczyniowego jest ogromny. Wśród najczęściej spotykanych objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego można wymienić między innymi: szybką pracę serca, uczucie gorąca bądź przyspieszony metabolizm. Większość chorych skarży się również na nadmierną nerwowość, bezsenność czy duszności.

U osób starszych dodatkowo rozwinąć się może zespół tarczycowo-sercowy pod postacią bólów wieńcowych, migotania przedsionków i niewydolności serca. 

Przy niedoborze hormonów mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Choruje na nią ponad 200 milionów osób na świecie, a jej objawy, takie jak senność, wypadanie włosów czy przybieranie na wadze, są często niezauważane lub błędnie interpretowane. Dlatego też trzeba zawsze pamiętać o przeprowadzaniu badań profilaktycznych w kierunku chorób tarczycy - tylko one dadzą nam pełną wiedzę na temat tego, co naprawdę nam dolega. Jeśli zbagatelizujemy objawy, może rozwinąć się poważny stan niedoczynności tarczycy grożący szeregiem niekorzystnych dla zdrowia następstw, które znacznie zwiększają ryzyko udaru mózgu lub zawału  serca.

Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjentów jest subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy. Związana jest ona ze wzrostem stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi, co zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału serca. Charakterystyczne objawy to osłabienie pamięci czy stan chronicznego zmęczenia, bardzo często mylnie postrzegane jako oznaka fizjologicznego starzenia się organizmu. Subkliniczna niedoczynność tarczycy dotyczy od 4 do 10% populacji ogółem i aż 20% ludzi po 60. roku życia.

Niestety, jak pokazują wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego w kwietniu 2009 r. przez SMG/KRC, Polacy niewiele wiedzą o objawach świadczących o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Mimo iż 46% badanych zauważyło u siebie dwa lub więcej objawów typowych dla chorób tarczycy, zaledwie 27% osób postanowiło udać się do lekarza po diagnozę.

Wynika to z niespecyficznych objawów, które towarzyszą zaburzeniom czynności tarczycy. Objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy mogą rozwijać się bardzo powoli, nawet latami, co powoduje, że często są bagatelizowane lub błędnie interpretowane, jako symptomy związane ze stresem lub wiekiem. - powiedziała prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska, Kierownik Zakładu Endokrynologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Bezpłatne badania w ramach kampanii

W diagnostyce chorób tarczycy bardzo ważną rolę odgrywają badania krwi, a dokładniej poziomu TSH i anty-TPO. Dlatego w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy umożliwione zostanie bezpłatne oznaczenie tych hormonów.

W dniach 21-25 maja br., z bezpłatnych badań będzie mogło skorzystać 800 dorosłych osób, które chcą sprawdzić stan swojej tarczycy. Akcja obejmie pięć miast: Łódź, Katowice, Gdańsk, Warszawę i Wrocław. Zapisy są możliwe za pośrednictwem strony internetowej www.tarczyca.pl i trwają w dniach 8-16 maja 2012.

Badania zostaną przeprowadzone w:
  1. Laboratorium Diagnostyka, ul. Tuszyńska 19 w Łodzi,
  2. Laboratorium Diagnostyka, ul. Karłowicza 10 w Katowicach,
  3. Laboratorium Diagnostyka, ul. Kołobrzeska 63F w Gdańsku,
  4. Laboratorium Diagnostyka, al. Dwudziestolatków 3 w Warszawie,
  5. Laboratorium Diagnostyka, ul. Weigla 12 we Wrocławiu.   

Komentarze do: Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2012

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz