Szukaj

Tasiemiec tęgoryjec: naukowcy znaleźli nowy lek!

Podziel się
Komentarze2

Łagodna proteina, produkowana naturalnie przez pewną bakterię i używana jako organiczny pestycyd, może być tanim i skutecznym lekiem dla miliardów ludzi zarażonych pasożytniczymi robakami. Amerykańscy naukowcy z University of California donoszą o odkryciu obiecującego rozwiązania w Applied and Envronmental Microbiology.Tasiemiec tęgoryjec i inne pasożyty jelitowe zarażają ponad 1 miliard ludzi w ubogich krajach tropikalnych. Skutkiem zarażenia jest utrata sił fizycznych oraz umysłowe wyczerpanie.

Bieżące leki nie są dość skuteczne, w dodatku robaki stale się na nie uodparniają. Naukowcy też nie podejmują zbyt wielu badań, aby opracować lepsze środki, gdyż populacje, których dotyczą te infekcje, nie są rynkiem przynoszącym korzyści finansowe.

Raffi Aroian, jeden z autorów badania, mówi: - Wyzwaniem jest to, że lek musi być bardzo tani, musi nadawać się do masowej produkcji w ogromnych ilościach, musi być bezpieczny i nadający się do przechowywania w ciężkich warunkach, takich jak ekstremalny upał.


We wcześniejszych badaniach Aroian opisał proteinę Cry5B, która zabija nicienie jelitowe u zarażonych chomików. Proteina ta należy do rodziny białek, które generalnie są uważane za bezpieczne dla ludzi.

Produkowane są przez Bacillus thuringiensis, czyli bakterię, którą dodaje się do upraw jako naturalny środek insektobójczy. Stosuje się ją na niektórych farmach organicznych.

Aroian wykazał teraz, że Cry5B jest wydzielana także przez bakterię Bacillus subtilis, bliską krewną B. thuringiensis.

– Wykazaliśmy, że nawet niewielka dawka Cry5B może wyeliminować w 93% tęgoryjca u zakażonych chomików. To o wiele więcej niż możliwości aktualnych leków – mówi Aroian.

Komentarze do: Tasiemiec tęgoryjec: naukowcy znaleźli nowy lek! (2)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze