Szukaj

Tarczyca - agent służb specjalnych!

Podziel się
Komentarze5

Choroby związane z tarczycą dotyczą około 30% Polaków! Szacuje się, że połowa z nich o tym nie wie. Problemy te częściej dotykają kobiety, szczególnie po 50-tym roku życia, ale i kobiety w okresie rozrodczym, młode! - mówi endokrynolog Edyta Barczyk z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.


Tarczyca to gruczoł, który swym kształtem przypomina zwiastującego wiosnę motyla i jest położona u podstawy szyi. Produkuje hormony, które regulują metabolizm i prawidłową czynność wszystkich tkanek i narządów ciała. Jej prawidłowa praca odpowiada za wzrost młodych organizmów oraz rozwój płciowy, a w okresie życia płodowego i u małych dzieci wpływa na rozwój mózgu. Tarczyca produkuje bardzo ważne hormony tyroksynę i trójjodotyroninę.

Choroby tarczycy powodują niecharakterystyczne dolegliwości. Nie zawsze pacjent ma widoczne zmiany, czyli tzw. wole, które powodują dyskomfort podczas przełykania czy ucisk w gardle i są wyczuwalne na szyi. Mogą bowiem wystąpić dolegliwości, które trudno na początku wiązać z tarczycą! Mowa tutaj o bezsenności, nasilonym poceniu się, spadku lub przyroście masy ciała. Pacjenci mają problemy gastrologiczne, zmagają się z biegunką lub zaparciami. Ich skóra jest wysuszona, a włosy stają się łamliwe i wypadają. Tymczasem takie właśnie przypadłości sugerują, że być może problem tkwi w tarczycy - dodaje endokrynolog Edyta Barczyk.   

Nadczynność i niedoczynność - dwaj przestępcy

Powiększenia tarczycy można upatrywać w braku jodu w naszej diecie. W Polsce praktycznie sobie poradzono z tym kłopotem dzięki wprowadzonemu w 1997 r. obowiązkowego jodowaniu soli. Komentuje endokrynolog Scanmedu Multimedisu w Krakowie: dla utrzymania prawidłowych funkcji tarczycy produkującej hormony, ten właśnie pierwiastek ma ogromne znaczenie. Zły wpływ na prawidłową pracę tarczycy mają metale ciężkie, takie jak np.: fluor, kadm, rtęć i ołów - wszechobecne w zanieczyszczonym środowisku.


Częstymi schorzeniami tarczycy są choroby autoimmunologiczne przebiegające bez zaburzeń funkcji gruczołu lub manifestujące się niedoborem lub nadprodukcją hormonów. W grupie tych schorzeń występuje choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, uznawane obecnie za skrajne manifestacje jednej jednostki chorobowej. Zdecydowanie rzadsze są wtórne zaburzenia funkcji tarczycy związane z zaburzeniami pracy przysadki mózgowej stymulującej gruczoł tarczowy.

Pewną rolę w generowaniu schorzeń tarczycy przypisuje się hormonom układu płciowego - estrogenom, gdyż schorzenia tarczycy są zdecydowanie częstsze u kobiet niż u mężczyzn. - mówi dr Barczyk: Nieleczone zaburzenia funkcji tarczycy, powoli, podstępnie wyniszczają nasz organizm. Prowadzą do poważnych chorób serca mogących zakończyć się zawałem, psychozą, a nawet śpiączką. Nieleczona i niezdiagnozowana przed ciążą nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i powstania wad wrodzonych płodu. Kobiety nie tylko chorują częściej, ale i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy pojawiają się w znacznie młodszym wieku, kiedy kobiety te są aktywne zawodowo i zaczynają myśleć o planach związanych z założeniem rodziny.


Zbadaj i miej świadomość!

Problemy z tarczycą są stosunkowo łatwe do wykrycia - z próbki pobranej krwi odczytuje się poziom hormonów, i na tej podstawie wnioskujemy o pracy tarczycy. Niezbędnym badaniem jest również badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego, czyli badanie, które pozwala określić morfologię ewentualnych zmian ogniskowych, gdyż nawet pomimo prawidłowej pracy tarczycy, w budowie gruczołu tarczowego są zmiany wymagające czasem pilnej diagnostyki i leczenia. Czasem konieczna jest biopsja. Biopsja aspiracyjna ma na celu stwierdzenie z jakimi zmianami mamy do czynienia - z łagodnymi czy podejrzanymi onkologicznymi. Innym badaniem diagnostycznym  jest badanie scyntygraficzne tarczycy. Wskazania do tego badania są ściśle określone i wykonywane w konkretnych sytuacjach - opowiada dr Barczyk z placówki Scanmedu Multimedisu Krowodrza.

Schorzenia tarczycy leczymy farmakologicznie, chirurgicznie, jodem radioaktywnym - jest to uzależnione od przyczyny i rodzaju zaburzenia. Czasem wykorzystujemy tylko jedną metodę leczniczą, czasem wszystkie. Zdarza się, że zażywanie leków musi się odbywać do końca życia, a w innych przypadkach możemy je odstawić - dodaje endokrynolog. Na polskiej liście najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych tarczyca znajduje się w pierwszej piątce - co tylko dowodzi skali problemu, jakim są schorzenia małego i niepozornego gruczołu znajdującego się na szyi człowieka.

Komentarze do: Tarczyca - agent służb specjalnych! (5)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 09-07-2021 05:56

swinska tarczyca hormon covid koronavirus SARS sprzedam leki

1

"T3 to hormon tarczycy, który zmniejsza stan zapalny i może zapobiec niewydolności płuc. Dwóch pacjentów z COVID-19 ze stanu Minnesota w USA otrzymało go przez rurkę do oddychania i w zaskakująco szybki sposób wyzdr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 16-12-2017 11:21

Swinska tarczyca na niedoczynnosc suplement diety Thyroid Thiroyd NDT

3

mam sprowadzany z tajlandii Thiroyd 1000 tabletek po 60mg, sprzedaje po 120zl + 20zl pobraniowa. Rowniez Thyroid TR (czyli bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60mg, 250zl, wlacza koszt wysylki rejestrowanej z tajla... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 31-12-2017 03:10

NDT Thyroid TR, Thiroyd from Thailand natural food supplement diet

1

I am sending from Thailand boxes 1000 tablets 60mg, includes registered airmail to any country: Thiroyd $60 Thyroid TR $80 (no lactose or gluten) Payment by paypal or transfer Barclays Bank in the UK. Post ta... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze