Szukaj

Tajemnicza choroba z Kambodży powiązana z powszechną dziecięcą chorobą

Podziel się
Komentarze0

Zabójcza forma powszechnej choroby wieku dziecięcego została powiązana z niewyjaśnionymi zgonami dzieci w Kambodży, które wywołały alarm, ponieważ nie można było od razu ustalić przyczyny, jak powiedział kilka dnia temu przedstawiciel kambodżańskiej służby zdrowia. Testy laboratoryjne potwierdziły, że złośliwa odmiana choroby HFMD, znanej jako EV-71, jest winna za niektóre z 59 przypadków zanotowanych od kwietnia, wliczając w to 52 zgony, według wspólnego oświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia i kambodżańskiego Ministerstwa Zdrowia.Liczby te okazały się mniejsze niż początkowo podawane we wstępnym raporcie, który mówił o 62 przypadkach.

EV-71 jest wirusem, który może spowodować paraliż, obrzęk mózgu, a nawet śmierć. Większość przypadków z Kambodży jest związanych z dziećmi poniżej 3 lat, które mają gorączkę oraz problemy z oddychaniem prowadzące do objawów neurologicznych.

Epidemiolodzy wciąż próbują poskładać w całość informacje o tych przypadkach na podstawie wywiadów z rodzicami, ponieważ niektóre szczegóły mogły zostać pominięte w medycznych wykresach, a próbki nie zostały pobrane od większości dzieci, zanim umarły - mówi Dr. Nima Asgrai, który prowadzi dochodzenie WHO. Z 24 przebadanych próbek, 15 dało wynik pozytywny na obecność EV-71.

O ile jestem świadomy, EV-71 nie został wcześniej zidentyfikowany jako wirus w Kambodży – mówi Dr. Asgari, dodając, że bazując na dostępnych informacjach jest prawdopodobne, że większość nieprzebadanych pacjentów jest zainfekowanych. Jesteśmy nieco bardziej pewni siebie. Mamy nadzieje, że możemy wymyślić coś bardziej miarodajnego w przyszłym czasie.


HFMD rozszalała się w Azji i zazwyczaj objawiała się wysypką. Bąble były zgłaszane tylko w niektórych przypadkach z Kambodży i jest możliwe, że sterydy podane przez lekarzy mogły zamaskować symptomy albo mogły zostać niezauważone.


Wyniki badań zidentyfikowały także inne choroby w niektórych przypadkach, włączając w to przenoszoną przez komary gorączkę tropikalną i bakterie paciorkowca powszechnie postrzegane u świń, czasami infekujące także ludzi, które często powodują zapalnie opon mózgowych i zanik słuchu.

HFMD rozprzestrzenia się przez kichanie, kaszel i kontakt z płynem z pęcherzy lub kału zakażonych. Choroba jest spowodowana przez enterowirusy z tej samej rodziny co te, które wywołują paraliż dziecięcy.
 
Żadna szczepionka albo specyficzne leczenie nie istnieje, ale choroba jest zwykle łagodna i większość dzieci zdrowieje szybko, bez żadnych komplikacji.

Wirus dostał swoją nazwę od objawów, jakie powoduje, wliczając wysypkę, rany ust, pokrycie pęcherzami rak i nóg. Wiele zainfekowanych dzieci nie choruje, ale może przekazać wirus innym.

Sąsiadujący z Kambodżą Wietnam walczy z coraz większą liczba przypadków HFMD w ciągu ostatnich kilku lat; również EV-71 sieje tam spustoszenie. W zeszłym roku choroba dotknęła ponad 110.000 ludzi i zabiła 166 osób, głównie te dzieci, których system immunologiczny nie był wystarczająco silny, aby zwalczyć infekcję.

Również Chiny przeżywają wybuch epidemii i ponad 240 osób zmarło na te chorobą tylko w tym roku, według chińskiego Ministerstwa Zdrowia.

Dochodzenie w Kambodży jest w toku, ale już wirus H5N1 ptasiej grypy, SARS i Nipah – śmiertelny wirus, zazwyczaj rozprzestrzeniający się przez owocowe nietoperze oraz świnie - wszystkie zostały wykluczone.

Komentarze do: Tajemnicza choroba z Kambodży powiązana z powszechną dziecięcą chorobą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz