Szukaj

Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C

Podziel się
Komentarze0

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).  W Polsce ten dzień obchodzony jest już po raz czwarty. Tegoroczne obchody mają na celu uświadomienie opinii publicznej jak poważnym i powszechnym problemem jest wirusowe zapalenie wątroby (WZW).


Czym jest WZW i jak może dojść do zakażenia?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest coraz bardziej powszechną chorobą. Nazywamy ją cichym zabójcą, ponieważ nie daje żadnych objawów. Bardzo często pacjent przez przypadek, dowiaduje się  o tym, iż jest zakażony, podczas gdy doszło już do poważnych uszkodzeń wątroby.

Do zakażenia WZW typu C może dojść praktycznie w każdym przypadku naruszenia ciągłości tkanek, nie tylko w czasie interwencji medycznych, ale także podczas wizyt u kosmetyczki, studiu tatuażu, czy w wyniku innych zabiegów.

Drogą zakażenia mogą być także kontakty płciowe. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się narkomani, gdyż podczas wstrzykiwania narkotyków drogą dożylną często dochodzi do zarażenia wirusem.

Skąd wiemy, że jesteśmy nosicielami choroby?

WZW może niezauważona rozwijać się w naszym organizmie latami. Na początku nie daje żadnych objawów lub też mogą być one mylone z innymi dolegliwościami. Odczuwać możemy np. złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, osłabienie, utratę wagi, nudności, problemy z koncentracją. Są to objawy, które towarzyszą większości chorób.


Mimo braku dolegliwości, choroba rozwija się i niszczy naszą wątrobę. Może dojść do jej zwłóknienia, marskości lub nawet do raka wątroby.


Profilaktyka – najlepsza ochrona przed WZW!

Profilaktyka odgrywa główną rolę w zapobieganiu zakażeniom wirusem. Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i nie używać cudzych środków czystości. Unikać należy podejrzanych salonów kosmetycznych oraz gabinetów stomatologicznych. Ponadto pacjenci powinni szczególną uwagę zwracać na przestrzeganie zasad higieny przez personel medyczny.

Niezwykle ważne jest również unikanie ryzykownych zachowań, takich jak przyjmowanie narkotyków drogą dożylną, czy też kontakty seksualne bez zabezpieczenia.

Trochę statystyk... czy grozi nam epidemia?

WHO uznało Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych.

W Polsce liczba zakażonych może wynosić nawet 1,9% całej populacji, czyli ok 730 000 osób! Większość z nich jednak nie wie o tym, że są nosicielami choroby. Wynikać to może z wielu przyczyn. Przede wszystkim zwraca się uwagę na brak wiedzy na temat WZW.

Polacy nie wiedzą czym jest choroba, jak można się zarazić, czym grozi oraz jak się przed nią chronić. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż choroba rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a zarazić wirusem może się każdy.

Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C ma na celu zwrócenie uwagi na problem zachorowań na WZW, który rozprzestrzenia się na coraz większą skalę. Warto zadbać o swoje zdrowie i przynajmniej w tym dniu poświęcić czas na poszerzenie swojej wiedzy na temat choroby. Pamiętajmy, iż nic nie tracimy, a zyskać możemy zdrowie!

Komentarze do: Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz