Szukaj

Światowa premiera: dwa przeszczepy macicy - u matki i córki

Podziel się
Komentarze0

Unikatowy wyczyn na skalę światową: lekarzom udało się przeszczepić macicę dwóm kobietom. Co jeszcze bardziej zadziwiające, organy pochodziły od... ich własnych matek. Następny krok będzie polegał na poprowadzeniu ewentualnej ciąży aż do rozwiązania. To nieprawdopodobne, ale na pewno nie jest to pierwsze osiągnięcie w historii transplantologii, albowiem podobnym sukcesem cieszyli się tureccy lekarze już w ubiegłym roku.Jednak po raz pierwszy przeszczepione narządy pochodzą od dwóch matek, które przekazały je swoim córkom, by pewnego dnia umożliwić im ewentualne przekazanie życia.

Ten sukces miał miejsce w ostatni weekend w Szwecji, dzięki grupie kilkunastu lekarzy współpracujących z Uniwersytetem w Gothenburgu.

Dwie pacjentki w wieku około trzydziestu lat zostały pozbawione macicy z różnych wskazań medycznych. Jedna z nich przeszła poród pozamaciczny, podczas gdy u drugiej macica została usunięta w ramach terapii przeciwnowotworowej. Od operacji żadnych powikłań nie zaobserwowano.


Marzeniem tych kobiet jest urodzić własne dziecko. Przeszczep macicy jest zatem etapem obowiązkowym... w nadziei, że wszystko się powiedzie.

Przeszczep macicy w celu posiadania dzieci

Jest jeszcze za wcześnie, aby mieć zupełną pewność, że przeszczep całkowicie się przyjmie i nie będzie odrzucony przez organizmy młodych kobiet. Ale pokrewieństwo genetyczne zwiększa szanse powodzenia operacji.

Pierwszy tego typu zabieg przeprowadzony był w już w roku 2002 w Arabii Saudyjskiej, ale przeszczepiony organ doznał zmian martwiczych w ciągu kilku miesięcy.

Właśnie dlatego dwie kobiety będą musiały czekać rok, zanim lekarze spróbują podjąć się zapłodnienia in vitro (IVF) z zamrożonych komórek jajowych.

Jednak podobny projekt nigdy jeszcze nie został doprowadzony do końca i nic nie wskazuje, że będzie działać bez zarzutu u tych pacjentek. Wiadomo też, że odrzucenie przeszczepu stwarza zagrożenia dla płodu.

Komentarze do: Światowa premiera: dwa przeszczepy macicy - u matki i córki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz