Szukaj

Spokój i cisza potrzebne do wzmocnienia pamięci

Podziel się
Komentarze0

Zbyt często nasza pamięć zachowuje się jak sito. Wspomnienia, które powinny na zawsze się zachować, a nawet niejako „zakonserwować,” uciekają w nieznanym kierunku. Nie dziwi więc fakt, że szczególnie starsi ludzie nie rozstają się z notatnikiem, kofeiną, a także ćwiczą swą pamięć za pomocą niezliczonej ilości krzyżówek czy sudoku.Ale może wystarczy tylko usiąść i zamknąć oczy na chwilę?

W artykule opublikowanym w Psychological Science, publikacji Association for Psychological Science, psycholog Michaela Dewar i jej koledzy pokazują, że pamięć może być wzmocniona poprzez zwykłą chwilę odpoczynku po nauce czegoś nowego werbalnie - ołówki niech zostaną więc w użytku tylko do zapisywania numerów telefonów.

„Nasze badania potwierdzają pogląd, że zapamiętywanie nowych informacji nie jest kompletne już po kilku sekundach” - mówi Dewar. „Czynności, które wykonujemy kilka minut po nauce, poważnie wpływają na to, czy nowe rzeczy będziemy pamiętać po tygodniu”.


W dwóch różnych eksperymentach 33 ludziom między 61 a 87 rokiem życia opowiedziano dwie historie i kazano zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Zaraz potem uczestnicy mieli opowiedzieć co się w nich zdarzyło.

Następnie przez dziesięć minut albo odpoczywali w zaciemnionym pokoju, gdzie mogli wrócić myślami do historii, albo mieli pomyśleć o liście zakupów na drugi dzień - to nie miało znaczenia - ważne, by nic nie zakłócało ich spokoju i by nie przyjmowali nowych informacji. 

Drugą opcją była gra na komputerze w „znajdź różnicę”. Przez 30 sekund uczestnicy obserwowali dwa obrazki, a w każdej parze mieli znaleźć i wskazać dwie różnice. Takie zadanie wybrano, ponieważ zajmuje uwagę, ale nie jest werbalne.

W pierwszym badaniu uczestnicy mieli przypomnieć obie historie - po pół godzinie, a następnie za tydzień. Okazało się, że dużo więcej zapamiętali ci, których po opowiedzeniu czekał 10-minutowy odpoczynek. 

Dewar wyjaśnia, że samo przyjęcie informacji to dopiero pierwsze stadium zapamiętywania - po nim musi nastąpić dalszy proces w neutralnej atmosferze.

Żyjemy w świecie, w którym ciągle jesteśmy bombardowani przez nowe informacje, a każda z nich wypiera tę dopiero zapamiętaną. By pozostały one w naszej pamięci, potrzebujemy choć trochę ciszy i spokoju.

Komentarze do: Spokój i cisza potrzebne do wzmocnienia pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz