Szukaj

Spadek funkcji nerek prowadzi do spadku poznawczego?

Podziel się
Komentarze0

Upośledzenie funkcji nerek jest związane z upośledzeniem poznawczym w takich strefach jak globalna zdolność poznawcza, rozumowanie abstrakcyjne oraz pamięć werbalna, według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Temple University, University of Maine oraz University of Maryland.Badacze ci przeanalizowali dane pochodzące z pięcioletnich obserwacji prowadzonych na 590 osobach. Chcieli przekonać się, jak bardzo zmieniły się funkcje nerek uczestników w tym okresie, i czy te zmiany były powiązane z funkcjonowaniem poznawczym.

Mózg i nerki to organy, na które wpływa układ sercowo-naczyniowy, mówi główny autor badania, Adam Davey, profesor zdrowia publicznego z Temple's College of Health Professions and Social Work. A dokładniej, wpływa na nie ciśnienie krwi i nadciśnienie, a więc logiczne jest to, że zmiany w jednym organie będą związane ze zmianami w drugim.


Okazało się, że im większy był spadek funkcji nerek u danej osoby, tym większy był spadek w funkcjonowaniu poznawczym, a w szczególności w rozumowaniu abstrakcyjnym i pamięci werbalnej.

Odkrycia te podkreślają dwa ważne punkty: znaczenie diagnozowania i leczenia przewlekłej choroby nerek oraz zasięg spadku funkcjonowania poznawczego.

Kiedy się starzejemy, nasze nerki naturalnie działają coraz gorzej. Dlatego, jeśli dokłada się do tego dodatkowy problem, jak chroniczna choroba nerek, musimy wiedzieć o tym najszybciej, jak to tylko możliwe, mówi prof. Davey. Jest to coś, co trzeba kontrolować, zupełnie tak samo, jak kontrolujemy nadciśnienie.

Komentarze do: Spadek funkcji nerek prowadzi do spadku poznawczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz