Szukaj

Strach przed lataniem – czy można go w sobie zwalczyć?

Według statystyk, samolot jest najbezpieczniejszym znanym środkiem transportu. Co roku na drogach ginie tysiące kierowców, podczas gdy katastrofy lotnicze zdarzają się stosunkowo rzadko. Dlaczego więc, wciąż jest tak wiele osób na świecie, które odczuwają strach przed lataniem?

Strach przed lataniem – czy można go w sobie zwalczyć?


W obecnych czasach samolot jest już bardzo popularnym środkiem transportu, użytkowanym przez setki tysięcy ludzi. Uznawany jest za aż dziewięć razy bezpieczniejszy od popularnego samochodu. Wypadki lotnicze są rzadkością, ale i tak latania boi się co szósty dorosły człowiek na świecie. Skąd więc ta awiofobia (bo tak właśnie został nazwany lęk przed lataniem)?

Badania amerykańskich naukowców potwierdzają, że lęk przed lataniem wzrósł do kolosalnych rozmiarów zaraz po 11 września 2001, kiedy to miały miejsce ataki terrorystyczne na Nowy Jork. Według badania Uniwersytetu Waszyngtońskiego na próbie 2000 osób w lipcu 2001 roku 60 procent respondentów przyznało się do strachu (większego lub mniejszego) przed lataniem samolotem. Pół roku później w tej samej grupie badanych odsetek ten wzrósł do poziomu 81 procent. Z tych samych amerykańskich badań wynika, że kobiety częściej niż mężczyzn przyznają się do tej fobii. W 2001 roku 31 procent kobiet miało "pewne obawy" przed lataniem - w porównaniu z 16 procentami mężczyzn.

Jednak przyczyn strachu przez wzbiciem się w powietrze jest wiele, m. in. lęk wysokości, lęk przed otwartą przestrzenią, klaustrofobia, lęk przed turbulencjami i zła pogodą oraz poczucie zagrożenia związane z oderwaniem się od ziemi.


Można więc jakoś zapobiec temu lękowi? Oczywiście, sposobów na to jest wiele. Warto uświadomić sobie to, że samolot przed dopuszczeniem do użytku jest bardzo dokładnie sprawdzany, przechodzi przez skomplikowaną procedurę by mógł wzbić się w powietrze. Pamiętajmy zatem, że tylko maszyny o perfekcyjnej sprawności technicznej będą dopuszczone do lotów. Poza tym, piloci sterujący samolotem są osobami doświadczonymi, przed możliwością pilotowania samolotu pasażerskiego przechodzą wiele szkoleń oraz lotów kontrolnych razem z pilotem instruktorem. Oprócz tego, pilot jest zobowiązany przechodzić okresowe szkolenia w kabinie symulacyjnej. Podczas takiego ćwiczenia, instruktor symuluje nawet najbardziej nieprawdopodobne usterki tak, by piloci zawsze byli przygotowani nawet na „najgorsze” i by w sytuacji realnego zagrożenia nic ich nie zaskoczyło.


Lecz co zrobić jak i takie argumenty nie przekonują? Dla niektórych wydaję się to śmieszne ale przed planowanym lotem warto wybrać się do terapeuty poznawczo-behawioralnego. Ten rodzaj terapii skupia się na rozwiązywaniu bieżących problemów oraz zmianie niewłaściwych zachowań i eliminowaniu negatywnych emocji. Koszt jednej sesji: 90-150 zł lub bezpłatnie w Poradniach Zdrowia Psychicznego.

Przed samym odlotem również możemy sobie pomóc, spróbuj zwizualizować sobie lot, połóż się wygodnie, rozluźnij, po czym przenieś się myślami na lotnisko, cały czas myśl pozytywnie! Siła wyobraźni jest nie do przecenienia. Regularnie powtarzane ćwiczenie pomoże ci zmienić stosunek do podniebnych podróży. Możesz również porozmawiać ze znajomą osobą, która często lata. Relacja z pierwszej ręki na pewno doda Ci otuchy oraz pomoże przezwyciężyć strach.

Co jeszcze może nam pomóc w walce z tym ogromnym stresem? Naukowcy potwierdzają, że posiłki na pokładzie mogą pomóc pasażerom pokonać lęk przed lataniem - dzięki temu, że przełamują monotonię lotu i zapewniają dodatkową czynność. Mimo że posiłek na pokładzie samolotu zwykle nie należy do najsmaczniejszych, to badania pokazują, że może nam pomóc przezwyciężyć strach. Na awiofobię cierpią również znani ludzie, w tym amerykańska aktorka Whoopi Goldberg i były piłkarz holenderski Dennis Bergkamp.

Jak widzimy, latanie nie jest aż tak straszne jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, by cały czas myśleć pozytywnie a nie z góry zakładać najgorsze. Stosując się do powyższych rad, na pewno uda Ci się przezwyciężyć strach przed lataniem a jeśli nie, to może chociaż w pewnym stopniu przyczyni się do Twojego pozytywnego myślenia o samolotach i lataniu. Wysokich lotów!

Autor: Kinga Setera

Komentarze do: Strach przed lataniem – czy można go w sobie zwalczyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz