Szukaj

Seks w heteroseksualnych związkach monogamicznych rzadko źródłem infekcji HCV

Podziel się
Komentarze0

Ludzie zarażeni wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) nie powinni się obawiać seksu w monogamicznych heteroseksualnych relacjach, albowiem transmisja wirusa w trakcie stosunku jest bardzo rzadka, mówi badanie opublikowane w Hepatology. Eksperci oceniają, że HCV dotyka ponad 4 mln Amerykanów, z których większość jest seksualnie aktywna.Dowody pokazują, że wirus ten przenosi się między innymi poprzez kontakt z zakażoną krwią (np. używanie tych samych strzykawek przez narkomanów).

Największe kontrowersje dotyczą jednak seksualnej aktywności i transmisji HCV. Niektóre badania sugerują bowiem, że kontakt z zakażoną krwią w trakcie seksu - poprzez płyny ciała - może również oznaczać minimalne ryzyko infekcji.

Dr Norah Terrault z University of California w San Francisco, główna autorka badania zamieszczonego w Hepatology, mówi: - Generalnie, ryzyko zarażenia partnera wirusem HCV w trakcie seksu jest bardzo niskie.


Aby obliczyć ryzyko przeniesienia HCV z chronicznie zarażonej jednostki na jej partnera seksualnego, badacze zrekrutowali 500 osób zarażonych HCV oraz ich długoterminowych partnerów seksualnych.

Pary przepytano na temat czynników ryzyka infekcji HCV, seksualnych praktyk oraz dzielenia się osobistymi przedmiotami. Przeanalizowano również próbki ich krwi w kierunku obecności bądź braku aktywnego wirusa.

Średnia wieku uczestników zarażonych HCV wynosiła 49 lat. Związki z aktualnym partnerem trwały od 2 do 52 lat.

Prewalencja HCV pośród partnerów wynosiła 4%, 9 par miało takie same szczepy wirusowe, a próbki wirusowe od 3 par były ze sobą bardzo silnie powiązane, co sugerowało transmisję HCV między partnerami.

Badacze obliczyli, że szansa na zarażenie partnera wirusem HCV w ciągu roku wynosi 0,07%. Naukowcy nie zidentyfikowali też żadnej szczególnej praktyki seksualnej związanej z transmisją HCV między partnerami.

Komentarze do: Seks w heteroseksualnych związkach monogamicznych rzadko źródłem infekcji HCV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz