Szukaj

Samotne osoby starsze są narażone na więcej problemów zdrowotnych

Podziel się
Komentarze0

Przyjęcie pozytywnej postawy życiowej dobrze wpływa na funkcje życiowe, tak pokazują badania. Zawsze patrz na jasną stronę życia. Dzięki nowym badaniom z Concordia University, ten chwytliwy refren znanej piosenki okazuje się być receptą na dobre samopoczucie i zdrową jesień życia. Według wyników pracy grupy naukowców, starsze osoby będące samotne są bardziej narażone na rozwinięcie się zdrowotnych dolegliwości, ale zdaniem Carsten Wrosh, profesor na Concordia's Departament of Psychology i członka Center for Research in Human Development, jest nadzieja dla tych właśnie osób.W mającym się ukazać artykule w Psychosomatic Medicine, prof. Wrosch dowodzi, że jeśli te osoby przyjmą pozytywne nastawienie, mogą cofnąć negatywne skutki samotnego życia, które odbija się na ich zdrowiu.

Jak wyjaśnia prof. Wrosh: naszym celem było sprawdzenie czy stosowanie takich technik jak pozytywne myślenie, unikanie obwiniania samego siebie za dolegliwości zdrowotne, może zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu hormonów stresu i biomarkerów zapalnych.

Artykuł wraz z nią tworzyli Rebecca Rueggeberg, doktor z Concordia University, Gregory Miller z University of British Columbia i Thomas McDade z Northwestern University w Illinois.

Aby to udowodnić, naukowcy stworzyli grupę badawczą składającą się z 122 osób powyżej 60 roku życia. Oceniali oni strategie mające na celu ochronę samego siebie na podstawie kwestionariusza, w którym uczestnicy badań musieli ocenić zgodność z ich własną sytuacją takich zdań jak: „Nawet jeśli moje zdrowie szwankuje, umiem znaleźć pozytywy w moim życiu” albo „Kiedy nie umiem zwalczyć problemów zdrowotnych, staram się o to nie obwiniać.”


Naukowcy ocenili poziom samotności uczestników projektu pytając do jakiego stopnia czują się samotni albo wyobcowani w ciągu zwyczajnego dnia.

Wrosh wraz ze współpracownikami użyła także próbek śliny i krwi od pacjentów, aby zmierzyć ilość kortyzolu i białka C reaktywnego (CRP).

Te dwa markery biologiczne zostały wybrane nie przez przypadek. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za zmiany w organizmie wynikające ze stresu, natomiast osoby z podwyższonym CRP są grupie większego ryzyka zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia.

Odkrycia te pokazują, że wśród samotnych osób w podeszłym wieku pozytywne myślenie chroni przed wzrostem poziomu kortyzolu.

W istocie rzeczy, samotne osoby starsze, które podchodzą do problemów zdrowotnych z pozytywnym nastawieniem i nie obwiniają się o nie, mogą w ten sposób zmniejszyć dokuczliwe skutki uboczne dolegliwości związanych ze stresem.

Wśród tych uczestników badania, którzy nie skarżyli się na poczucie samotności, nie zaobserwowano korzyści wynikających z pozytywnego myślenia. Może to wynikać z faktu, iż ich relacje z innymi ludźmi pomagają im uporać się z trudnościami wieku dojrzałego.

Ogólnie rzecz ujmując, te odkrycia mogą się przyczynić do tzw. „radosnego, pogodnego starzenia się”.

Prof. Wrosha wyraził nadzieję,iż te odkrycia pomogą w leczeniu osób samotnych w podeszłym wieku. Ma ona nadzieję, że pomoże im to zmienić podejście do życia i „włączyć” pozytywne myślenie.
 
Oznaczałoby to lepszą jakość życia, tego fizycznego i psychicznego – jest to w końcu coś, na czym zależy nam bez względu na wiek.

Komentarze do: Samotne osoby starsze są narażone na więcej problemów zdrowotnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz