Szukaj

Są pieniądze na szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy dla biednych

Podziel się
Komentarze0

Grupa GAVI, która funduje pomoc w dziedzinie szczepień na całym świecie, chce ochronić ponad 180 000 dziewcząt w ośmiu krajach Afryki i Azji przed rakiem szyjki macicy, poprzez finansowanie projektów szczepień i oferując szczepionki z Merck i GlaxoSmithKline. Przedstawiciele GAVI Alliance - fundacji non-profit, która finansuje masowy zakup programów szczepień dla biednych narodów, powiedzieli w poniedziałek, że Ghana, Kenia, Laos, Madagaskar, Malawi, Niger, Sierra Leone i Tanzania będą pierwszymi krajami, które uzyskają pomoc w projektach pilotażowych chroniących przed rakiem szyjki macicy.Szczepionki Gardasil i Cervarix są jedynymi na świecie dwoma zatwierdzonymi zastrzykami chroniącymi przed przenoszonym drogą płciową wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który powoduje zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy.

Według GAVI, więcej niż 85 procent zgonów z powodu raka szyjki macicy występuje w krajach rozwijających się. 275 000 kobiet umiera na tę chorobę każdego roku. Oznacza to, że rak szyjki macicy zabija obecnie więcej kobiet na całym świecie niż poród.

Eksperci twierdzą, że jeśli nie zostaną podjęte działania w celu ochrony kobiet przed tą chorobą, to światowa roczna śmiertelność na raka szyjki macicy może wzrosnąć do 2030 roku do 430 000.

"Wprowadzenie szczepionki HPV w krajach rozwijających się jest początkiem starań na skalę światową, mających na celu ochronę wszystkich dziewcząt przed rakiem szyjki macicy", powiedział w oświadczeniu szef GAVI, Seth Berkley.

Zobacz również:Badania opublikowane w 2011 pokazują, że od 1980 roku liczba nowych przypadków raka szyjki macicy i spowodowanych nimi zgonów spadła znacząco w krajach bogatych, ale wzrosła dramatycznie w Afryce i innych ubogich regionach.

Negocjacje cenowe

GAVI - wspierany przez Bill & Melinda Gates Foundation, Światową Organizację Zdrowia, Bank Światowy, UNICEF, rządy państw darczyńców i innych - współpracuje z producentami szczepionek w celu uzyskania najbardziej przystępnych cen za zastrzyki.

Merck oświadczył, że jest gotowy zaoferować Gardasil do krajów objętych GAVI w cenie 5$ za dawkę, czyli 3 dawki będą kosztować 15$. GAVI twierdzi, że to korzystna oferta na początek.

Projekty pilotażowe mają na celu dać krajom szansę na sprawdzenie, czy mogą wprowadzić systemy potrzebne do pełnego rozwinięcia dystrybucji krajowej szczepionek HPV.

W odróżnieniu od większości innych szczepionek, które podano niemowlętom i dzieciom poniżej piątego roku życia, szczepionki HPV są przeznaczone dla dziewcząt w wieku od dziewięciu do 13 lat w celu zapewnienia im ochrony, zanim staną się aktywne seksualnie.

Wiele krajów rozwijających się nie oferuje rutynowych usług zdrowotnych dziewczętom w tej grupie wiekowej, przez co wprowadzanie szczepionek w krajach rozwijających może nie być skuteczne.

Ale działacze GAVI twierdzą, że pierwsze doświadczenia w szkołach w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, gdzie oferowano szczepionki, były zachęcające.

Do 2015 roku GAVI ma nadzieję pomóc zaszczepić około milion dziewcząt z ponad 20 krajów w ramach projektów pilotażowych, a do roku 2020 ma nadzieję pomóc uzyskać szczepionkę ponad 30 milionom dziewczynek w ponad 40 krajach.

Komentarze do: Są pieniądze na szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy dla biednych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz