Szukaj

Rośnie poziom zagrożenia zdrowia w związku z wybuchem w japońskiej elektrowni

Podziel się
Komentarze0

Kryzys nuklearny w Japonii pogłębił się znacznie we wtorek. Podczas gdy specjaliści do spraw bezpieczeństwa rozpaczliwie próbowali zapobiec katastrofie, władze podały, że wyciek materiałów radioaktywnych z reaktorów był wystarczający, aby wpłynąć na zdrowie ludzi, a ryzyko kolejnych wycieków jest bardzo wysokie.


W telewizyjnym oświadczeniu premier Naoto Kan powiedział, że promieniowanie rozprzestrzeniło się z czterech reaktorów w prowincji Fukushima, która była jednym z miejsc najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi - jego siła wyniosła tam 9 stopni w skali Richtera i wywołała potężne tsunami.

Premier nawoływał wszystkich znajdujących się w promieniu 30 km od elektrowni do pozostania w domach i unikania, gdyż mogliby oni narazić się na chorobę popromienną.

- Poziom napromieniowania jest bardzo wysoki, a cały czas istnieje wysokie ryzyko, że będzie dalej wzrastać - powiedział Kan.

Seria trzech eksplozji w kompleksie jądrowym Fukushima Dai-ichi wywołana została piątkowym trzęsieniem ziemi i odcięciem mocy przez tsunami, a systemy chłodzenia niezbędne do uchronienia rdzenia przed stopnieniem przestały funkcjonować prawidłowo.

Ostatni wybuch nastąpił wcześnie we wtorek w jednostce 2 elektrowni, w pobliżu basenu tłumienia, który usuwa ciepło - powiedział właściciel elektrowni Tokyo Electric Power CO . Shigekazu Omukai, rzecznik Japońskiej agencji zajmującej się bezpieczeństwem atomowym powiedział, że rdzeń jądrowy nie jest uszkodzony, ale niewykluczone, że uszkodzone zostało dno otaczającego go pojemnika.


Szef gabinetu premiera, Yukio Edano, powiedział, że wybuchł pożar w czwartym reaktorze w kompleksie i uwolnione zostały kolejne dawki promieniowania.

- Obecnie mówimy o poziomie, który zagraża ludzkiemu zdrowiu.  Odczyty pochodzą z obszarów znajdujących się w pobliżu miejsca, gdzie najprawdopodobniej dochodzi do emisji promieniowania. W miejscach oddalonych poziomy te powinny być niższe - powiedział.


- Proszę nie wychodzić na zewnątrz. Proszę pozostać w domach. Proszę zamknąć okna i dokładnie uszczelnić domy. Nie należy włączać wentylatorów. Nie należy wywieszać prania na zewnątrz - dodał.

- Mówimy tu o liczbach, które potencjalnie wpływają na zdrowi - nie ma co do tego wątpliwości - zaznaczył.

Japońscy urzędnicy wcześniej zapewniali, że poziomy promieniowania w elektrowni mieszczą się w granicach bezpieczeństwa, a międzynarodowi naukowcy uspokajali, że choć istnieje wiele poważnych zagrożeń, ryzyko katastrofy porównywalnej do tej w Czarnobylu jest niewielkie.

W przeciwieństwie do elektrowni japońskiej, w Czarnobylu reaktor nie był szczelnie zamknięty, w celu zapobieżenia uwolnienia promieniowania.

- To zupełnie jak horror - mówi 49-letnia Kyoko Nambu, patrząc na ruiny swojego rodzinnego miasta Soma, znajdującego się około 40 km od elektrowni.
- Nasz dom jest zniszczony, a teraz każą nam w nim pozostać. Zniszczony dom jesteśmy w stanie zobaczyć, ale promieniowanie? Taka dawka na pewno negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Nie mamy pojęcia co się dzieje. Jestem przerażona.

W wyniku wybuchów w poniedziałek i sobotę 15 pracowników i personelu wojskowego zostało rannych, a około 190 osób ucierpiało od podwyższonego promieniowania.

Sytuacja w Japonii wywołała ogólnoświatowe obawy co do bezpieczeństwa energii jądrowej w momencie, gdy przeżywaliśmy istne odrodzenie tej energetycznej alternatywy dla paliw kopalnych.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że rząd japoński zwrócił się do agencji o pomoc w postaci wysłaniu odpowiednich ekspertów.

Japońscy meteorolodzy pocieszają, że zagrożenie dla zdrowia może być ograniczone dzięki korzystnej pogodzie. Dominujący wiatr w obszarze dotkniętym katastrofą sprzyja uniesieniu groźnego promieniowania na wschód w stronę Pacyfiku.

Komentarze do: Rośnie poziom zagrożenia zdrowia w związku z wybuchem w japońskiej elektrowni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz