Szukaj:

Rodzaje termometrów

08-04-2011 12:36
Od czasów zakazania używania termomterów rtęciowych, termometr elektroniczny jest najpowszechniejszy. Pozwala on najczęściej na pomiar temperatury w odbycie – najbardziej precyzyjny – w ustach albo pod pachą. W tych dwóch ostatnich przypadkach, trzeba bardzo często dorzucić od 0,5 do 1°C, aby zbliżyć się do centralnej temperatury ciała.
Rodzaje termometrów
Zobacz również:

Termometr douszny

Dzięki systemowi podczerwieni, mierzy on temperaturę wysyłaną przez błonę bębenkową. Aby uniknąć błędów, wymaga on zawsze precyzyjnych czynności. Jak, na przykład, odciągnięcie małżowiny ucha chorego do tyłu. Punkt pozytywny: temperatura pokazuje się w rekordowym tempie, generalnie w ciągu mniej niż 5 sekund.

Termometr czołowy

Najczęściej chodzi o termometr z podświetlaczem LCD. Przyłożony do czoła, wskazuje on temperaturę ... przybliżoną. Bardzo często należy dodać jeszcze od 2 do 3°C, aby zbliżyć się do rzeczywistości. Do używania z rozsądkiem albo w uzupełnieniu z innymi aparatami, bardziej dokładnymi.

Termometr zdalny

Dzięki wiązkom podczerwieni, mierzy on temperaturę nawe bez kontaktu fizycznego. Należy tylko skierować go w stronę czoła lub ciała chorego, z odległości mniej więcej 10 centymetrów. Rezultaty są uważane za wiarygodne... przez producentów. Sekret polega na jego praktyczności. Kiedy chory śpi, nie ma potrzeby budzenia go, aby zmierzyć temperaturę.

Aby poznać wszystkie szczegóły tych różnych urządzeń, zapytajcie farmaceutę. I nie zapominajmy na końcu, iż lekarze mówią o „gorączce” poczynając od temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza.

W zależności od symptomów, nie wahajcie się udać do lekarza albo farmaceuty po poradę.
Oceń tekst:
Ocena: 3.14     Głosów: 7
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: termometr temperatura pomiar temperatury termometr rtęciowy termometr elektroniczny
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości