Szukaj

Roboty pracujące w szpitalu

Podziel się
Komentarze0

Roboty - opiekunowie chorych namnażają się w Japonii w zadziwiającym tempie. Zostały im nawet poświęcone targi w Tokio, gdzie możemy przyjrzeć się kilku prawdziwym gwiazdom, takim jak specjalista od mycia głowy albo android odpowiadający z komunikację między chorym a jego opiekunami - ludźmi.


W bliskiej przyszłości, osoby starsze oraz inni pacjenci, którym brak autonomii, będą mogli skorzystać z usług zapewnianych przez nową generację robotów-opiekunów. Niektóre z tych robotów zostaną zresztą przedstawione na International Care and Rehabilitation Exhibition, czyli międzynarodowej wystawie, która odbędzie się w dniach od 5 października do 7 października 2011 roku w Tokio, w Japonii.

To trzydniowe wydarzenie pokaże ostatnie wynalazki w dziedzinie opieki nad pacjentami, przede wszystkim jeśli chodzi o pomoc techniczną w poruszaniu się, typu fotele na kółkach, ale również produkty do kąpieli, akcesoria do łóżek, a także produkty do reedukacji.

Zrobotyzowani opiekunowie chorych

Jednakże, prawdziwą gwiazdą tych targów będą z całą pewnością zrobotyzowani opiekunowie chorych, zaanonsowani przez firmę Panasonic.

Hospi-Rimo właśnie uzupełnia gamę robotów-opiekunów firmy Panasonic, u boków Robotic Bed, czyli zrobotyzowanego łóżka, oraz Hair-Washing, czyli specjalisty od mycia włosów.


Czym się zajmie Hospi-Rimo?

Hospi-Rimo jest pośrednikiem między pacjentami przykutymi do łóżka albo z ograniczoną mobilnością a personelem. Przyda się chorym, kiedy opiekun będzie właśnie w innym pomieszczeniu, albo w innym mieście.

Robot, którego ekran przedstawia uśmiechniętą twarz, przemieszcza się całkiem sam, a jego ekran pozwala na interakcję między rozmówcami, tak jakby widzieli się oni twarzą w twarz. 

Więcej palców


Firma Panasonic na targach w Tokio pokaże również nową wersję swojego robota Hair-Washing, który będzie teraz zdolny do wykonywania wszystkich kolejnych etapów mycia włosów: początkowe namoczenie włosów, mycie szamponem, spłukanie, nałożenie produktu po myciu włosów, suszenie.

Robot ten, w znacznym stopniu przypominający androida, sprawił, że bardzo wiele o nim mówiono i pisano, zanim jeszcze został pokazany na tych samych targach rok temu. Firma Panasonic otrzymała wiele wskazówek odnośnie usprawnienia tego robota, a na tych targach, w tym roku, zobaczymy tego rezultaty.

Jak swierdzili przedstawiciele firmy, wielka część tych sugestii została wzięta naprawdę na serio i wykorzystana do stworzenia tej nowej, bardziej rozwiniętej wersji, z ulepszonym mechanizmem. W ostatecznym efekcie, mamy więc tutaj robota, którego ręce, wyposażone w stawy, mają teraz również więcej palców niż poprzednio.

Inne marki również przedstawią swoje produkty na targach w Tokio, a będą to przede wszystkim:  Akva Waterbeds (Dania), Clearview Healthcare Products (Korea Południowa), Joerns Heathcare (Zjednoczone Królestwo) i Varilite (Stany Zjednoczone).

Komentarze do: Roboty pracujące w szpitalu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz