Szukaj

Rak wątroby: zmodyfikowany wirus przedłuża życie pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Pojawia się nowa nadzieja dla pacjentów chorych na raka wątroby w stadium terminalnym. Wirus opracowany przez firmę Jennerex ma przedłużać ich życie o kilka miesięcy, jak przedstawia badanie opublikowane w Nature Medicine. Próba kliniczna nad tą terapią trwała 4 tygodnie i objęła 30 pacjentów. Przedmiotem badań był wirus Pexa-Vec (JX-594).Jeden z autorów prac, dr David Kirn, mówi: po raz pierwszy w historii medycyny wykazaliśmy, że wirus opracowany dzięki genetyce poprawia przeżycie pacjentów dotkniętych rakiem.

Na 30 pacjentów dotkniętych rakiem wątrobowokomórkowym, 16 otrzymało wysokie dawki wirusa, a 14 pozosałym podano dawki niższe. Okazało się, że pierwsza grupa przeżyła średnio aż 14,1 miesiąca, a drug 6,7.

Rezultaty badania pokazują, że leczenie Pexa-Vec w dwóch dawkach poskutkowało zmniejszeniem rozmiaru nowotworu, oświadcza komunikat firmy. Poza tym, wirus pozwolił na wzmocnienie układu odpornościowego pacjentów, co spowolniło rozwój choroby.


Pojawiły się jednak skutki uboczne terapii, w postaci objawów grypopodobnych, krótkotrwałych, przemijających i uleczalnych. Jedna pacjentka ucierpiała z powodu mdłości i wymiotów.

Wirus Pexa-Vec powstał z wirusa stosowanego w szczepionce przeciwko ospie. Podawany jest dożylnie bądź bezpośrednio w guza. Naukowcy przypuszczają, że może okazać się skuteczny także przeciwko innym nowotworom, według badań przeprowadzonych na 200 osobach.

Jennerex oznajmia jeszcze, że przeprowadzi nowe badanie na 120 pacjentach, aby potwierdzić wyniki pierwszych prób.

Francuska firma Transgene podpisała już umowę z Jennerex dotyczącą rozwoju i sprzedaży nowego leku na terytorium europejskim.

Komentarze do: Rak wątroby: zmodyfikowany wirus przedłuża życie pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz