Szukaj

Rak wątroby: odkrycie czterech genów

Podziel się
Komentarze0

Obserwacja niektórych anomalii w kodzie genetycznym osób dotkniętych rakiem wątroby pozwoliła identyfikować cztery nowe geny związane z nowotworami tego narządu.Prace te zostały przeprowadzone wspólnie przez francuskich naukowców z instytutu INSERM oraz z narodowego instytutu raka (INCa, Institut National du Cancer), a opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Genetics.

ARID1A, RPS6KA3, IRF2 i NFE2L2...

Takie właśnie nazwy noszą nowe geny, które mają być związane z procesami zachodzącymi w organizmie i prowadzącymi do powstawania guzów nowotworowych na poziomie wątroby.

Doktor Jessica Zucman-Rossi z uniwersytetu INSERM (Unité INSERM 674, Paryż), wyjaśnia: geny te prezentują powszechne i nawracające uszkodzenia genetyczne, a jednak jeszcze nikt nigdy ich nie opisał w nowotworach wątroby.


Francuska badaczka jeszcze dodaje: badanie to proponuje nowe tropy, które trzeba przestudiować, dzięki którym być może uda się opracować nowe leki, w przyszłości, mierzące w te uszkodzenia genetyczne.

Być może, uda się również ulepszyć terapie proponowane pacjentom, w zależności od anomalii genetycznych zidentyfikowanych w nowotworze.

Międzynarodowe badania nad rakiem

Odkrycie to zapisało się w ramy szerokiego projektu badawczego, noszącego nazwę International Cancer Genome Consortium (ICGC), który rozpoczął się w 2009 roku.

W tym projekcie, naukowcy z całego świata dosłownie pracują razem nad sekwencjonowaniem genomu nowotworów wielu tysięcy pacjentów.

Celem projektu International Cancer Genome Consortium jest lepsze zrozumienie uszkodzeń genetycznych i ich roli w rozwoju nowotworów.

Jak wyjaśniają kierujący tym projektem, obejmuje on badaniami pięćdziesiąt typów i podtypów nowotworów.

Jak podaje francuski narodowy instytut raka, we Francji, diagnozuje się około 8 200 nowych przypadków raka wątroby każdego roku. W osiemdziesięciu procentach przypadków nowotwory te są diagnozowane u mężczyzn.

Komentarze do: Rak wątroby: odkrycie czterech genów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz