Szukaj

Rak trzustki: lek może namierzać wadliwy gen u 15% pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Nowa klasa leków przeciwnowotworowych, która namierza wadliwy gen, może być skuteczna w leczeniu niektórych agresywnych nowotworów trzustki, jak ogłaszają naukowcy z centrum badawczego Cancer Research UK’s Cambridge Research Institute oraz z instytutu Wellcome Trust Sanger Institute. Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Nature.Rak trzustki zabija około 8 000 osób w Zjednoczonym Królestwie, a także 37 000 w Stanach Zjednoczonych. Są to roczne statystyki. I mimo tego, że poziomy przeżycia w sposób stabilny się poprawiają, to jednakże zaledwie 20% pacjentów przeżyje co najmniej 12 miesięcy po diagnozie.

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii okazało się, że w komórkach nowotworowych, zarówno ludzkich, jak i u myszy, gen USP9x wyłącza się poprzez znaczniki chemiczne ulokowane na powierzchni DNA.

Jeden z naukowców, profesor David Tuveson uważa, że 15% ze wszystkich pacjentów z rakiem trzustki może mieć ten wadliwy gen. A teraz, zdaniem tego naukowca, będzie można stworzyć nowe lekarstwa, które będą w stanie usunąć owe chemiczne znaczniki. Innymi słowy, być może uda się wynaleźć leki, które wyleczą 15% przypadków nowotworu trzustki.

Profesor David Tuveson wyjaśnia jeszcze, że gen USP9x nie został odkryty w tradycyjnych badaniach nad genami, które przyglądają się jedynie zmianom w sekwencji DNA.

Profesor David Tuveson mówi: genetyka raka trzustki już wcześniej została przestudiowana w niektórych szczegółach, tak więc byliśmy bardzo zaskoczeni faktem, że ów gen nie został wcześniej wykryty. Podejrzewaliśmy, że wada nie znajdowała się w kodzie genetycznym, ale w chemicznych znacznikach na powierzchni DNA, które włączają i wyłączają gen. A dzięki przeprowadzeniu większej ilości testów laboratoryjnych udało nam się to potwierdzić.


Leki, które będą w stanie "zedrzeć" z DNA te chemiczne znaczniki już wcześniej okazały się bardzo obiecujące w leczeniu raka płuc, a to badanie sugeruje, że mogą one okazać się również skuteczne w przypadku tych 15% pacjentów chorych na raka trzustki, wyjaśnia jeszcze profesor David Tuveson.

W swoim badaniu, naukowcy z Cancer Research UK’s Cambridge Research Institute i Wellcome Trust Sanger Institute posłużyli się techniką zwaną bardzo poetycko sleeping beauty transposon system, aby przeprowadzić badania przesiewowe w kierunku genów, które przyśpieszają wzrost nowotworu trzustki.

Element przenośny (TE, transposable element), jest częścią DNA, która może sama zmienić swoją pozycję w genomie pojedynczej komórki: może, na przykład, przeskoczyć w DNA komórkowym z jednej pozycji na drugą, czasami lądując w środku genu. A jeżeli niefortunnie faktycznie wyląduje w środku genu, wtedy gen przestaje działać.


Ale co to wszystko oznacza?

Brytyjscy naukowcy byli w stanie przeprowadzić badania w poszukiwaniu genów supresorowych, które chronią przed rakiem, dzięki wprowedzaniu sleeping beauty transposon do organizmów myszy chorych na raka trzustki. Kiedy geny pracują prawidłowo, działają jak hamulce. Kiedy nie działają prawidłowo, zaczynają dosłownie wariować, wymykając się całkowicie kontroli.

Naukowcy już wcześniej odkryli wiele genów powiązanych z rakiem trzustki, dzięki zastosowaniu tej techniki. Co zadziwiające, najpowszechniejsza genetyczna wada była jedyną bez powiązań z jakimkolwiek typem nowotworu.

Współautor tego badania, doktor David Adams, wyjaśnia: sekwencja ludzkiego genomu dostarczyła nam wiele obiecujących podpowiedzi, a także pozwoliła zmienić nasze pojęcie raka. Bez tego, mielibyśmy jedynie niewielki wgląd na przyczyny nowotworów. Nasze badanie wzmacnia nasze coraz większe zrozumienie tego, że musimy również przyjrzeć się biologii komórek, aby zidentyfikować wszystkie geny, które mają znacznie dla powstawania nowotworów.

Doktor Julie Sharp z Science Information Manager na Cancer Research UK stwierdza: rezultaty tego badania pokazują, iż istnieje możliwość opracowania nowych, skutecznych leków przeciwnowotworowych, stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów trzustki.

Niecałe dwadzieścia procent pacjentów może przeżyć rok po diagnozie raka trzustki. Sytuacja ta poprawiła się w zaledwie bardzo niewielkim stopniu w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Badania takie jak to, przeprowadzone przez badaczy brytyjskich, są częścią zobowiązania Cancer Research UK do większego inwestowania w badania nad nowotworami ciężkimi do leczenia. Takim nowotworem jest właśnie rak trzustki.

A teraz pojawiła się nadzieja, iż ulepszone leki pozwolą ocalić więcej pacjentów z tym typem nowotworu w przyszłości.

Komentarze do: Rak trzustki: lek może namierzać wadliwy gen u 15% pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz