Szukaj

Rak jelita grubego: test wykrywający co 10 lat?

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy wykazują, że u osób powyżej 50 roku życia przeprowadzanie kolonoskopii co 10 lat pozwala uniknąć 40% przypadków raka jelita grubego. Prace opublikowano w New England Journal of Medicine.



Rak jelita grubego powoduje 1 200 000 zgonów rocznie na całym świecie, a więc wczesne wykrywanie powinno być skutecznym narzędziem walki z tą chorobą.

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane na temat 88 902 osób, które wzięły udział w dwóch długoterminowych badaniach.

Ludzie ci co dwa lata odpowiadali na kwestionariusze w okresie od 1988 do 2008. W ten sposób uzyskano informacje na temat przeprowadzonych kolonoskopii oraz rektosigmoidoskopii (badanie ograniczone do niższej części jelita grubego).


Na podstawie tych danych przeanalizowano 1 815 przypadków raka jelita grubego oraz 474 zgonów z nim związanych.

Stwierdzono, że zarówno kolonoskopia, jak i rektosigmoidoskopia, pozwoliły zredukować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zgonu z jego powodu.

Dr Shuji Ogino, główny autor badania, wyjaśnia: - Kolonoskopia to badanie wykrywające najpowszechniej wykonywane w Stanach Zjednoczonych, ale do tej pory nie było wystarczających dowodów pozwalających ocenić, w jakim stopniu redukuje ono ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, oraz jak często należy takie badanie przeprowadzać.

Najnowsze badanie dostarcza więc odpowiedzi na te pytania.

Według amerykańskich badaczy, sama kolonoskopia pozwoliła zredukować ryzyko raka w górnej części jelita, ale nie zapewniła tego samego stopnia ochrony w przypadku nowotworów niższej części jelita grubego.

Komentarze do: Rak jelita grubego: test wykrywający co 10 lat?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz