Szukaj

Przeprogramowane komórki testowane na ludziach

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy na świecie, japońscy naukowcy spróbują leczyć pacjentów, wstrzykując im przeprogramowane komórki macierzyste powstałe z komórek skóry. Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 2012) to niezaprzeczalnie wielka nadzieja terapii regeneracyjnej. Komórki te zostały odkryte już 7 lat temu.Uzyskuje się je w drodze manipulacji dojrzałymi komórkami. Mają one zdolność ewoluowania w każdy typ komórek.

Zespół japoński chce przetestować tę zdolność na pacjentach dotkniętych ciężką chorobą oczu, czyli zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem. Choroba ta jest pierwszą przyczyną ślepoty u osób powyżej 55 lat w krajach uprzemysłowionych.

W piątek w ubiegłym tygodniu japońskie Ministerstwo Zdrowia udzieliło zgody na rozpoczęcie tych prób klinicznych. Projekt zaproponowała Fundacja na rzecz badań biomedycznych i innowacji, centrum szpitalne w Kobe.

Pierwsze próby obejmą 6 pacjentów dotkniętych mokrym zwyrodnieniem plamki żółtej.


Zespół prof. Masayo Takahashi planuje pobranie komórek skóry od chorych pacjentów, a następnie ich przeprogramowanie w komórki macierzyste indukowane. Potem komórki te zostaną przekształcone w komórki siatkówki i reimplantowane do oka pacjenta. Prace te zajmą ok. 8 miesięcy.

Ten pierwszy etap ma na celu sprawdzenie, czy metoda jest bezpieczna dla pacjentów. Skuteczność terapii nie zostanie w nim oceniona.

Naukowcy chcą się dowiedzieć, czy u pacjentów pojawi się odpowiedź odpornościowa, albo czy komórki zaczną namnażać się w sposób niekontrolowany i rozwiną w guza, a nie w zdrową tkankę oka.

Prace nad komórkami indukowanymi stały się priorytetem w Japonii. Państwo to zdecydowało się na przyznanie im poważnych dofinansowań, uważając, iż chodzi o dziedzinę ekstremalnie obiecującą, w której Japończycy powinni przodować.

Na świecie trwają różne projekty mające na celu walkę ze zwyrodnieniem plamki żółtej przy pomocy komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Jest to jednak technika dość kontrowersyjna i wiąże się z nią ryzyko odrzutu przeszczepu.

Komentarze do: Przeprogramowane komórki testowane na ludziach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz