Szukaj

Przedłużenie prestiżowej akredytacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi dla Polskiego Banku Komórek Macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) otrzymał na kolejne dwa lata prestiżową akredytację od Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi (AABB). Certyfikat to najważniejsze światowe wyróżnienie. Do tej pory PBKM jako jedyny bank w Polsce i piąty w Europie posiada taki certyfikat.


Polski Bank Komórek Macierzystych otrzymał przedłużenie prestiżowej akredytacji od Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi już po raz drugi. Pierwszy raz odbyło się to w roku 2009. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem najwyższej jakości usług oraz obowiązujących międzynarodowych standardów w procesie bankowania krwi.

Amerykańskie Stowarzyszenie Banków Krwi prowadzi program akredytacji od roku 1958. Obecnie programem objęta jest działalność banków krwi i innych placówek służby krwi, a także instytucji zajmujących się terapią komórkową oraz referencyjnych laboratoriów immunohematologicznych. Celem programu jest ustalenie czy metody, procedury, sprzęt oraz wiedza personelu danej instytucji spełnia standardy ustalone przez AABB. Działanie zgodne z tymi standardami zapewnia spełnienie najwyższych wymogów jakościowych obowiązujących nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz także na całym świecie.

Organizacje posiadające akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi uważane są za wyróżniające się w określonej dziedzinie działalności. Każdorazowe przyznanie certyfikatu AABB jest poprzedzone szczegółową inspekcją, a przyznana akredytacja jest potwierdzeniem spełnienia najwyższych kryteriów jakości oraz wysokich standardów usług medycznych.

Do tej pory PBKM jako jedyny bank w Polsce posiada akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi, co jest równoznaczne ze światowym uznaniem dla dotychczas prowadzonej działalności i zobowiązuje do stałego utrzymywania poziomu usług.


Polski Bank Komórek Macierzystych jest obecnie największym bankiem komórek macierzystych w Polsce, specjalizuje się w przechowywaniu krwi pępowinowej. Posiada kompletnie wyposażone laboratorium do preparatyki, badań i przechowywania krwi. Kolejna akredytacja AABB to potwierdzenie profesjonalizmu usług w PBKM.

Otrzymanie certyfikatu na kolejne dwa lata jest potwierdzeniem naszego profesjonalizmu i bezpieczeństwa. Ta akredytacja jest szansą nie tylko na stałe podnoszenie jakości usług w zakresie procesów związanych z pobieraniem i przechowywaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej czy procesów transplantacyjnych, ale także możliwością na współpracę z podobnymi instytucjami na całym świecie w ramach programu doskonalenia zawodowego – mówi Jakub Baran, wiceprezes PBKM. - Śmiało możemy się porównać z najlepszymi bankami na świecie - dodaje.


Akredytacja poprzedzona była szczegółową kontrolą przeprowadzoną przez wykwalifikowanych audytorów. Inspekcja  potwierdziła najwyższy standard jakości w PBKM S.A.AABB jest międzynarodową organizacją członkowską, o charakterze non-profit, której głównym celem jest rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pokrewnych metod leczenia.

AABB ustala standardy, prowadzi działalność akredytacyjną, publikuje książki, podręczniki i czasopisma, a także prowadzi działalność szkoleniową dla poprawy bezpieczeństwa chorych i dawców. Członkami AABB są banki krwi, organizacje służby krwi, instytucje prowadzące terapię komórkową i laboratoria diagnostyczne oraz pracownicy tych instytucji w 50 stanach oraz 80 krajach. AABB obsługuje ponad 1800 instytucji i zrzesza 8000 ich pracowników: lekarzy, naukowców, techników medycznych, pielęgniarek, administratorów i innych.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 47 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl

Komentarze do: Przedłużenie prestiżowej akredytacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Krwi dla Polskiego Banku Komórek Macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz